| MeGusta98 a întrebat:

Hei! Vreau sa vand o bicicleta pe tocmai.ro dar nu stiu cum sa calculez cat ar costa transportul pentru ca are peste 10 kg. Am calculat pe site la fan courier si iese 160 ron si mi se pare mult. Ma gandeam ca daca trimit coletul de pe tocmai.ro,o sa fie mai ieftin. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu pentru o capota, doua bare de fata din fier, un volan si grila completa din fata (doar capota atinge greutatea unei biciclete), am platit 40 de lei.
Pe tocmai.ro iti platesc ei taxele de baza de la transport, tu vei plati doar taxa pentru greutate suplimentara, daca alegi livrarea gratuita oferita de ei.
http://www. tocmai.ro/livrare-gratuita-si-verificare-colet.html

3 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Prin curier rapid pretul este intre 12 si 25 pentru 1kg, apoi se taxeaza cate 1 leu pentru fiecare kg in plus.
La 10 kg ~ 35 lei +/-

| GabrielaIoana a răspuns:

Buna! Eu nu am gasit cum sa te ajut cu siteul tocmai.ro. Spune ca se plateste suplimentar dar nu am gasit nicaieri tariful. Dar poti incerca cu alta agentie de curierat de exemplu cei de la Urgent Curier te ajuta sa iti calculezi pretul exact. Uite aici https://www.urgent-curier.ro/Private/Calculator.aspx

| AnnaaaMaria a răspuns:

Pretul transportului il stabilesti tu in functie de modalitatea prin care trimiti, adica:daca trimiti prin posta e 10 lei, daca trimiti prin fan courier undeva la 20 de lei...etc. Nu calcula in functie de greutate ca daca pui asemenea pret la transport nu iti cumpara nimeni. Nici transportul din afara nu ajunge atat