| AllyAllina a întrebat:

Heiiiiiii TPU! Termin liceul anul acesta si m-am hotarat sa numai fac facultate si sa ma angajez pe vas de croaziera ca si camerista. Ma ajutati va rog cu niste informatii. Salariul e bun dar vreau sa stiu daca sunt obligatorii cursurile IMO. O sa muncesc si in vara la un hotel ca sa prind experienta dar vreau sa stiu daca cursurile acelea sunt obligatorii

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta intreaba la angajator nu la noi

asa ca idee, crezi ca o sa lucrezi toata viata ca si camerista sau peste 10 ani o sa regreti ca nu ai o facultate?

| Colors a răspuns:

Eu iti doresc mult succes in ceea ce ti-ai propus sa faci. Eu cred ca bine ar fi sa te indrepti si spre o anumita facultate, e foarte important sa ai studii superioare oricare ar fi acelea, ar fi pacat ca pe viitor sa iti para rau. E mult mai usor sa faci o facultate acum decat mai tarziu cand vor aparea alte lucruri in viata. In ziua de azi sa ai un serviciu stabil ti se cer studii superioare. Bafta!

| Riaz a răspuns:

Buna! In primul rand iti respect decizia de a nu mai continua la o facultate fie ea de stat sau privata, in orice caz ca sa ajungi pe un vas de croaziera in primul rand un cv bogat si experienta de asemenea bogata in hoteluri de 4 respectiv 5 stele sau pe post similar pe vase de croaziera te ajuta enorm! In cv-ul respectiv pentru a avea un oarecare avantaj ai nevoie sa fie scris in engleza plus o copie a buletinulu sau a pasaportului tau! Din cate stiu cursurile IMO trebuiesc finalizate! Nu se gasesc pe toate drumurile astfel de locuri de munca dar iti doresc mult succes! Sper ca te-am ajutat! O zi buna!