Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU,Am nevoie de puțin ajutor, va rog! FUNDA
Dacă doresc sa închiriez un teren dar nu scrie nimic pe el ( nici o modalitate de contact ) cum pot afla al cui este ca sa pot lua legătura?
Dacă puteți sa ma ajutați cu un sfat concret in afara de "du-te la primărie", dacă totuși asta este singura soluție, la primărie cum se procedează, care este mersul, cu cine stau de vorba? Va mulțumesc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data te interesezi la vecini. De obicei, ei stiu cine sunt vecinii lor si unde /com pot fi contactati.

Daca nu primesti nici o informatie, pasul urmator este la primaria localitatii, unde exista mai multe informatii despre proprietarii imobilelor /terenurilor (evidenta populatiei, biroul de impozite, etc.), dar aici s-ar putea sa nu-ti dea datele personale ale proprietarilor, invocand GDPR.

Ultima varianta iti ramane sa astepti cu mare rabdare la intrerea de acces a terenului, pana ce vine proprietarul.

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Teoretic, ar trebui să găsești informația la Oficiul local de Cadastru și Publicitate Imobiliară.

| Iote a răspuns:

Greu.
Daca e intr-un oras, trebuie sa stii numar CF si altele ca sa obtii informatii de la cadastru. La tara, intrebi la primarie, ei isi cam stiu oamenii si proprietatile. La "Registrul agricol".
Nu ai intrebat prin vecini? Poate stiu ei ceva.

| Iote a răspuns (pentru Iote):

Apropo, de unde stii ca este de inchiriat, daca nu au date de contact?

| GirlOnline81 a răspuns:

Intreaba vecinii care se afla in apropiere.