| anonim_4396 a întrebat:

Hey,

Am o problema nasoala cu Electrica... Asta e ceea ce le-am scris acum cateva minute.

Ceva pareri?

" Buna ziua,

Am 18 ani si in vara lui 2013 m-am mutat singur intr-un apartament cu 2 camere. In timpul verii facturile la curent erau acceptabile, cu venirea iernii am folosit incalzirea care este pe curent si am facut baie in fiecare zi (boiler electric pentru apa calda) ceea ce mi-a adus o factura de 700 de lei. Am platit factura, m-am gandit ca am consumat foarte mult si ca trebuie sa fac economie.

In ultimele luni nu am folosit incalzirea deloc (stateam cu geaca de iarna in casa), boilerul nu l-am pornit decat de vreo 2 ori cand am facut baie (in rest mergeam la mama acasa sa fac baie), pana si frigiderul l-am oprit si m-am dus la mama sa mananc, doar congelatorul a stat mai mult pornit, masina de spalat am folosit-o odata la 3 saptamani cand se strangeau multe haine si pe economic la doar 30 de minute; cand dormeam inchideam sigurantele + ca am si plecat in vacanta cateva zile si sigurantele erau jos --- pe scurt, am stat ca un boschetar ca sa nu mai platesc inca o factura de 700 de lei.

De atunci am primit facturi mai mici, dar peste 120 de lei (estimari). am zis ca o sa fie ok.

Astazi, cand m-am intors de la cina mi-am gasit noua factura in posta.
In capul meu ma gandeam "Acuma cred ca ies cu minus daca asta e o citire (luand in calcul estimarile), doar nici becurile nu le tineam aprinse mai mult de 10 minute pe zi."

... Cand am deschis plicul, 908, 86 LEI.
Deci cred ca asta trebuie sa fie doar un cosmar. si sper sa ma trezesc din el cat de repede.

Deci am stat cu geaca pe mine in casa, pe intuneric, fara baie/dus in propria cada, fara sa gatesc, cu frigiderul gol si oprit pentru luni de zile ca sa platesc cu 200 de lei mai mult decat in factura cosmarurilor mele?

Sunt o persoana si platesc 900 de lei curentul. Parintii mei locuiesc cu bunica mea, deci 3 persoane, ei platesc in jur de 150 de lei (cald de mori acolo, cum lui bunica ii frig pana si vara)... Nu pot sa inteleg... Ma uit la ceas pe scara blocului in fiecare zi, se misca foarte incet, ceasul vecinei de langa se misca mai repede (dar tot incet).

Va rog spuneti-mi ca e o eroare de sistem. sa platesti o singura factura de 900 de lei te rupe, mai ales la 18 ani.

Multumesc "

12 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Fa o sezizare scrisa si inregistrata la furnizorul de energie cu care ai contract--- anexeaza copia facturilor si asteapta raspunsul. Daca vei fi nemultumit de raspuns, ii poti reclama la OPC.

| darrio2007 a răspuns:

Te referi la 900 de lei adica 9 milioane?

| MP_Mihai_1995 a răspuns (pentru darrio2007):

Da... Cati ani ai? Nu se mai folosesc milioane de ani buni laughing si 900 de lei in lei vechi sunt 0.9 lei (90 de bani), as vrea eu sa platesc atat laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru MP_Mihai_1995):

Am vreo 48. Te deranjeaza, baiatule de 18 ani? Ca sa-ti vina asemenea suma ori contorul este defect ori consumi mult si vrei compatimire pe site.

| darrio2007 a răspuns (pentru MP_Mihai_1995):

Mergi la Electrica si modifica-ti abonamentul.De la standard la social.Consumatorule!

| MP_Mihai_1995 a răspuns (pentru darrio2007):

Sa ma deranjeze? Nu laughing Eram doar curios daca esti tanar si folosesti leii vechi happy le-am scris la electrica si o sa vina sa verifice. Presupun ca ceva e in neregula... Ce as putea posibil face sa consum de 900 de lei? Si am scris pe site ca voiam sa aud si alte pareri si daca poate ii s-a mai intamplat cuiva. Eu n-am 48 de ani sa fi trecut prin toate chestiile in viata si vreau pareri intr-o situatie stresanta ca asta.

| MP_Mihai_1995 a răspuns (pentru darrio2007):

Ce inseamna sa modific de la standard la social? In ce consta?

| darrio2007 a răspuns (pentru MP_Mihai_1995):

Corespunde numarul de kw consumati, de pe factura, cu cei de la contor?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Crezi ca ii impresioneaza pe ei ca ti a spalat maica ta chilotii sau ca ai dormit cu geaca pe tine.

Faceai o reclamatie frumos, sa ti se verifice contorul ...samd.

Auzi de pe cei care iti citesc contorul i ai primit in casa? sau ai transmis tu indexul macar?

| MP_Mihai_1995 a răspuns (pentru suntserios):

Crede-ma, daca ziceam doar atat nu ajuta la nimic. Am sunat si mi s-a zis sa scriu o petitie detaliata in care sa specific de ce cred ca factura este eronata.
Cand am auzit detaliata NU aveam in cap "buna ziua, factura pe luna asta mi de 900 de lei, veniti si verificati ce ii in neregula"... Asa am mai multe sanse sa le pese. Sa sti ca merge, am incercat si in alte situatii nasoale. Oricum imi ma intrebau de ce cred ca e o eroare si trebuia sa le zic, asa e mai bine scris, nu?

| MP_Mihai_1995 a răspuns (pentru suntserios):

Am uitat sa iti raspund la ultima intrebare. Contorul e pe scara, langa usa, deci ei au venit, nu i-am vazut.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu e un cosmar. Abonamentul il platesti oricum, indiferent ca folosesti sau nu energia electrica. La el se mai adauga alte cateva taxe cum ar fi taxa radio.

''De atunci am primit facturi mai mici, dar peste 120 de lei (estimari). am zis ca o sa fie ok.''

Este foarte mult. Atat platesc eu (dar eu mai pun calorifer electirc, mai bag masina de spalat, frigiderul merge non-stop, bag aspirator cuptor cu microunde, etc. Ori este defect contorul ori iti fura cineva electricitate. In prima faza inchide toti consumatorii si vezi daca se mai invarte contorul.

Una peste alta nu le pasa lor cum faci tu baie sau cum dormi noaptea. Era suficient sa-i chemi sa-ti verifice/schimbe contorul si ei veneau (au tot interesul sa faca asta)