| Feri5 a întrebat:

Hey! Aș dori să fac niște video-uri pe YT educaționale în care să predau biologie. Problema e că nu știu dacă pot face ceva bani cu ele. Oare pot face bani? Și dacă da, cât?

Răspuns Câştigător
| AtomiX a răspuns:

Youtube te plateste pe baza reclamelor pe care le pune in videoclicup tau. Reclamele le pune la fiecare in functie de unde e vizitatorul si ce a mai vazut el inainte, gen el e din USA si inainte a cautat numai retete de gatit, ii da reclame cu retete de gatit din USA si tot asa.
Sa intelegi mai bine, sa dam un exemplu: Ai un clip cu 10 000 view din Romania si 10 000 views din US (20 000 views in total)

-- In 2020 Romania a avut 1.85$/ 1 000 views..deci asta inseamna 18.5$
-- In 2020 USA a avut 0.38$/ 1 000 views..deci asta inseamna 3.8$

In total ai fi facut 22.3$ la clipul din exemplu.

5 răspunsuri:
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Da, trebuie insa sa ai vizualizari si reclame pe parcursul videoclipului. Depinde de cat de multi abonati ai / cate vizualizari etc.

| Lusiaa a răspuns:

Daca ajungi cunoscut si bagi reclame, o sa faci bani.Plus ca multi au nevoie de informatia pe care vrei sa o dai deci cred ca e o idee buna si poti scoate bani.

| Ali19 a răspuns:

Bună

Ce înseamnă să faci parte din YPP? Când faci parte din Programul de parteneriat YouTube, ești eligibil(ă) să accesezi mai multe fluxuri de venit, cu condiția ca acestea să fie disponibile în țara ta și să îndeplinești criteriile. Ai acces și la asistența pentru creatori și la Copyright Match Tool. Află mai multe despre program, cum funcționează și cum poți să soliciți înscrierea în program.

Timp estimat: 10 minute
Nivel: „Nu am mai generat niciodată bani pe YouTube"
Cum te califici
Trebuie să ai 1.000 de abonați
Trebuie să ai 4.000 de ore valide de vizionare publică în ultimele 12 luni
Programul trebuie să fie disponibil în țara ta
Trebuie să respecți toate politicile YouTube privind generarea de bani
Trebuie să ai un cont AdSense conectat

| Ali19 a răspuns:

Aș vrea să urmăresc un astfel de conținut. Îmi poți spune, daca vei face Yt, cum se va numi?

| Feri5 explică (pentru Ali19):

Chiar nu știu! Poate BioEasy ori ZeceLaBio, nu m-am gândit încă...