| BiancaMVB a întrebat:

Hey. Ce sunt necesare pentru procura unui copil minor care pleaca in alta tara si nu este insotit de nimeni? Adica pleaca cu avionul si poate fi insotit de echipajul de bord.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este procura ci declaratie notariala, autentificata de un notar public, prin care parintii isi dau acordul sa plece in strainatate si indica un insotitor major. Insotitorul poate fi si personalul de bord de pe avion. De regula fiecare companie aviatica desemneaza un steward pentru aceasta si trebuie sa se plateasca o anumita suma pentru acest serviciu. Vezi detalii pe site-ul oficial al companiei cu care merge minorul.