| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume, discutam cu colegul meu despre clientii care deranjeaza vanzatoarele cand isi beau cafeaua si fumeaza. Dilema noastra este de ce se enerveaza clientul daca vede ca vanzatoarea se supara ca a fost deranjata de la cafea si tigara? In ziua de azi e plin de magazine poti merge la altul daca vezi ca vanzatoarele sunt ocupate. Eu daca trec pe langa un chiosc si vad ca vanzatoarea fumeaza afara nu deranjez, merg mai departe. Eu nu cred ca clientiilor le-ar conveni sa fie deranjati cand fumeaza sau isi beau cafeaua.Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| C0STEL22 a răspuns:

La ce salarii primesc vanzatoarele si la ce program de rahat au, chiar nu merita sa fie deranjate de la cafea si tigara.Este un moment sacru care trebuie respectat.
Clientul poate ca isi aduce aminte ca are ceva mai important de facut, sa mearga la munca si sa-si bea cafeaua de exemplu.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia e acolo cu un rost, trebuie sa aiba o pauza de masa nu poate sa stea numa la munca, trebuie si odihna mare lucru nu e sa intreb - e cineva la casierie? Vreau sa cumpar ceva... apoi vine daca e. Daca urla o bag in p masii si plec

| RAY a răspuns:

Asta e un paradox,gen alea poate au pauza, dar și clienți mulți la casa, ce va urma va tine doar de acele persoane implicate, dacă ar întrerupe pauza poate numai are deloc, dacă clienți ar avea răbdare poate ca ar fi mai bine, cei drept în ro seriozitatea nu exista, toți tratează munca ca pe o scarba iar clientul este fraierul nostru

| Violleta2022 a răspuns:

Lipsa educatiei angajatilor duce la pierderi masive pentru propietarul afacerii, fiindca anagajatul (vanzatoarea) este platita sa serveasca cleintul, nu sa ia pauze de cafea si tigara si sa nu mai serveasca nimeni in magazin.

Daca a ramas singura, atunci inchide magazinul la pauza de masa sau asteapta pe sefa de magazin sa-i tina locul, nu sfideaza clientul in timp ce ala a intrat in magazin si ea il privste de sus, ca-i deranjata.
Asta nu se intampla niciodata in strainatate unde "CLIENTUL nostru este stapanul nostru" si vanzatorul are obligatia sa te salute si sa te intrebe cu ce te serveste in primele 10 secunde cand ai intrat in magazin.
Romania este mult in urma oricarei tari civilizate, la capitolul asta. Eu as cere angatilor sa fie politicosi si serveabili daca lucreaza pentru mine, daca nu i-as da afara.
Este inacceptabil sa te primeasca cu curul si sa te serveasca cu o grimasa pe fata sau cu ton ridicat.

| 1234568807 a răspuns (pentru Violleta2022):

Corect, chiar daca uneori altii te calca pe nervi, trebuie sa arati respect

| C0STEL22 a răspuns (pentru Violleta2022):

"Este inacceptabil sa te primeasca cu curul "
Poate aveti dioptriile mari si nu ati remarcat steagul LGBT de la intrarea magazinului.

| VerginicăVacăGrasă explică:

Domnule draga, un om normal care se grabeste la serviciu sau sa prinda autobuzul NU intra in magazin sa faca cumparaturi, PUNCT

| mi25 a răspuns:

Domnule, dumneata nu cunosti cele mai elementare reguli deontologice ale comertului. Ai mai pus o intrebare referitoare la comert. Ambele sunt in afara oricaror reguli ale bunului simt care trebuie sa existe in relatia dintre magazin si cumparator.

| Dandinelle a răspuns:

Eu sunt de parere ca daca vanzatoarea are pauza, inchide magazinul si-si ia pauza, conform legii la 9 ore de munca e o ora pauza de masa si poate sa si-o ia linistita. Daca e in fata magazinului si sta la cafeluta, nu e problema clientului care apeleaza la "serviciile si bunurile" oferite de magazin. E mai degraba problema patronului pentru ca nu arata respect fata de clienti si nu impune in vreun fel ca angajatii sa arate respectul. Daca tu ca si proprietar de afacere iti convine sa pierzi clienti doar din cauza ca stai sau iti sta angajatul in fata magazinului fumand si band cafeaua e treaba ta. Dar de obicei ca si om de afaceri nu-ti convine sa pierzi clienti nu?

| just4ubr2015 a răspuns:

Numai in Romania vanzatorul este sclavul clientului in Italia in Spania in franta Anglia clientul nu este bagat in seama de vanzator ai nevoie de ceva intrebi nu ca la noi intri in magazin ce doriti ce va servim ce va dam nici sa te lase sa te uiti nai timp... de aceea cum vad acest tip de comportament plec si mai bine comand online

| RAY a răspuns (pentru just4ubr2015):

În ro clientul este fraierul nostru, din scarba îți răspunde

| NisipLaMare a răspuns:

Ar trebui sa fumeze pe rand vanzatoarele si atunci chiar ca nu mai sunt discutii.
Uneori nu ai rabdare sa fumeze cineva cand vrei sa te misti repede, nu este convenabil ca 2 fumeaza si tu trebuie sa astepti fiind deschis magazinul, asta daca se intampla de multe ori, clientul nu mai intra.

| Roger645 a răspuns:

Ai voie min 5 min pe ora pauza de tigara/ clatit ochii/ toaleta sau cum vrei sa ii spui. Separat de pauza de masa. Scrie ceva in codul muncii. Un nene patron se abera ca doar fumatorii au pauza tigara si i-am dat articolul de lege si a lasat ciocul mic.
Nimeni nu poate sapa la sant 8 ore fara pauza pe motiv ca e platit, sapi 20 min, stai 10min sa respiri. Solutia: sa existe angajati care sa preia sarcinile celor aflati la toaleta/ tigara.

| Laura678 a răspuns:

Bună,nu zice nimeni sa nu existe pauze, dar pentru ce sunt plătite ele, pentru a se relaxa?
Dacă vor atat de multe pauze dese de ce mai vin la job?happy
" nu deranjez "- este dreptul tău sa te duci acolo și sa cumperi, plus ca la diverse magazine nu exista doar o vânzătoare, cel puțin 2.
Dacă ambele se relaxează înseamnă că patronul/ patroana este cel/ cea mai mandru/ mandra.