| anonim_4396 a întrebat:

Am cautat pe net site-uri cu diferite job-uri care se pot avea in Japonia, si nu am gasit nimic. Stiti cumva vreun astfel de site?
Ma puteti ajuta cu un link va rog?
Multumesc anticipat!

12 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Oricum esti inca la stadiul de visare :), mai ales cand esti pasionat de animatiile japoneze. Nu te critic, toti visam cu ochii deschisi si e frumos! Totusi incearca sa traiesti prezentul, pentru ca viata in general nu stii ce-ti ofera. Nu stii pe ce cai te vei indrepta. Asa visam eu candva de a ma stabili in Finlanda. Eram dependenta de formatia Nightwish, incepusem sa invat singura limba finlandeza, sa comunic cu oamenii de acolo pe forumuri, sa ma interesez de viata de acolo etc. Dar viata a facut sa cunosc pe cineva in tara care nici nu visam ca o sa ajung pentru a ma stabili, nici prin cap nu am avut ca voi invata limba greaca, nu ma atragea deloc limba, mi se parea imposibila de invatat, dar stii cum este "Nu spune NU niciodata, pentru ca nu stii ce-ti rezerva viitorul". Pe Finlanda am uitat-o, nu m-a mai atras, am ales Grecia si acum o iubesc. Ii dorul, pentru ca de 2 ani sunt in Germania, dar na' asta e alta mancare :)). Nu te fac sa-ti spulberi visele, Dumnezeu sa te ajute si ca visul tau sa devina realitate. Dar pana a cauta un loc de munca, incearca sa traiesti prezentul si cand te vei vedea in pragul plecarii, abia atunci cauta loc de munca, locuinta etc. Acum, iti irosesti timpul degeaba. Locuri de munca se gasesc si la ei online, asa cum peste tot se gasesc.

Cu toate iti sugerez sa te informezi si e mai sigur sa afli despre traiul in Japonia, nu numai locurile de munca. Intra pe grupurile de pe Facebook cu romanii care locuiesc in Japonia. Pe fiecare grup se pun si anunturi la site-urile sigure cu locuri de munca.
https://www.facebook.com/groups/148773291853149/?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/146028848796034/?fref=ts

Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti avea aceleasi joburi ca in orice tara ca si ei au avocati, medici, vanzatori, soferi, programatori, muncitori necalificati

| untu a răspuns:

Vrei niste joburi din japonia? Sa mergi la ANOFM (forte de munca) si sa te interesezi si sa intrebi acolo si ei vor incerca sa te ajute si lasa-le numarul tau de telefon si vei astepta! De indata ce ei gasesc vreo oferta de munca din Japonia, ei va vor contacta la tine prin telefon sa te anunte!

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Nu imi caut chiar acum un job, ca inca sunt la facultate, mai am doi ani de licenta, plus inca doi de master, deci mai am patru ani, plus ca mai vreau sa stau unul si sa ma focusez pe limba japoneza, si sa incerc sa o invat mai bine, deja o studiez, dar trebuie sa ma ocup si de facultate, asa ca dupa ce o termin o sa pot sa ma focusez doar pe limba japoneza si o sa o invat mult mai bine, si abia dupa aceea vreau sa imi caut un job acolo, ca sa pot sa o si vorbesc, deci abia peste vreo cinci ani planuiesc sa imi caut un job acolo, si sa ma mut acolo, sper ca definitiv.

| untu a răspuns (pentru Mayhem666):

Foarte bine! Bravo, vad ca esti un baiat foarte studios caruia ii place sa invete bine sa ai note bune la toate materiile! Asa-i! Ai dreptate, trebuie mai termini cursurilke din facultatile iei sesiunile si apoi masteratul si apoi sa inveti la cursul de limba japoneza si apoi poti sa pleci cu diploma, masterat si licenta si poti sa aplici acolo tot ce ai invatat de la facultati! Asa ca iti urez bafta, mult succes si sa luati toate examene cu,, BRIO''! happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Multumesc frumos happy

| untu a răspuns (pentru Mayhem666):

De asta te plac cu adevarat!

| UzOm a răspuns:

De ce tocmai în Japonia?

| Mayhem666 a răspuns (pentru UzOm):

Pentru ca e tara mea preferata, si vreau sa ma mut acolo dupa cativa ani.

| UzOm a răspuns (pentru Mayhem666):

Sper totuși ca după ce te muți, să nu îți schimbi părerea.

| Cliar a răspuns:

Http://www.baitoru.com/lp/foreigner/?tl=en Este singurul pe care il stiu, dar vezi ca interfata este in japoneza