| daria996 a întrebat:

care credeti ca sunt caracteristicile unui bun afacerist? si care credeti ca sunt afacerile care sunt si vor fi mereu profitabile?

Răspuns Câştigător
| BigV a răspuns:

Intuitie, spirit de lider, curaj (frica de greseala sa nu existe sau sa fie macar minima), trebuie sa fii un om bine ancorat in realitate sa nu fii sensibil/sensibila sau visator/visatoare! Trebuie sa vorbesti putin, trebuie sa ai putere de convingere si sa stii cum sa iti motivezi angajatii! Exista doua tipuri de oameni de afaceri, ambii fac la fel de multi bani, in prima categorie intra tiganii, smecherii(politicienii), manelistii, analfabetii (care fac lucuri de tot rahatul -> produse/servicii de rahat dar le ies multi bani pentru ca sunt smecheri si vand un pix la pretul unui x5 cand fac o afacere cu statul) si a doua categore este cea a oamenilor cu bun simt, educati, neiertatori, exigenti care se bucura mereu sa ofere un lucru bine facut! Oricum putini ajung sa fie oameni de afaceri! Nu oricine intelege lumea afacerilor! Majoritatea fac afaceri doar ca sa faca bani nu pentru a face un lucru bine si de obicei nu fac mare branza! Omul de afaceri ideal ar trebui sa inteleaga foarte bine psihologia umana(lucrurile care ii atrag /resping pe oameni ) si sa actioneze(+dorinta de expansivitate)! Mai presus de toate insa este curajul de a actiona, de a executa planurile intocmite!

4 răspunsuri:
| Atotstiutorul a răspuns:

Afacerile cu statul sunt intodeauna profitabile

| ipopa a răspuns:

Comertul a fost, este si va fi profitabil!
http://www.aloesib.ro

| stroedaniel13 a răspuns:

Afacerile cu statul... vor fi mereu profitabile.

Totodata afacerile de genul: organizatul nuntilor vor fi profitabile mereu pentru ca lumea tot timpul se va casatori si va divorta.

Despre aceste firme puteti gasi informatii aici: http://www.afaceri-profitabile.com/organizator-de-nunti.html

| Deedeek a răspuns:

Profu' meu de economie e un geniu afacerist! A facut o avere din...doi iepuri. Fermele de iepuri sunt cele mai profitabile ferme cu putinta. In primul rand, se inmultesc ca...iepuriilaughing. In al 2-lea rand, carnea de iepure se vinde foarte bine in afara, si la preturi nu tocmai de neglijat. E adevarat ca ai nevoie de un an sau doi in care astepti sa se inmulteasca, dar apoi nu-ti mai faci probleme in legatura cu astahappy