| ParradiSs a întrebat:

Deci eu sunt la telekom de ft mult timp. Nici nu mai stiu 2005-2007 cam asa oricum. Problema e ca s.au scumpit al dq de mult. Internetu e slab si le.am zis sa imi bage cel mai bun internet....au fost momente cand timp de 2 luni nu mi.a meers deloccrying iar de curand am facut 2 abonamente dar tr e ca factura imi vine mai mult decat tr. Deci m.am saturat de ei. Intrebarea mea este. Ce se inampla daca nu mai platesc abonametele?

Răspuns Apreciat de Editori
| CM7YRE a răspuns:

Daca nu le mai platesti o sa tot iti vina facturi si accize si taxe in plus, penalitati pe scurt. Daca datoriile ajung foarte mari in timp pot trece si la "executare silita" = sa-ti opreasca din salariu (sunt cazuri). Poti rezilia contractele platind jumatate din perioada ramasa de cand ai facut contractul. Chiar daca iti baga internet maxim, daca nu "ii tin cablurile", degeaba livrea ei "500 mb" daca banda tine doar 20 mb. Suna la rezilieri contracte si o sa vezi. Daca nu ti-a functionat 2 luni ai fi putut rezilia fara probleme cu o plangere sau anumite chestii, fara penalitati cel mai probabil. Maxim poti amana platile daca nu "te-ajungi cu banii", o sa te inteleaga. La reziliere o sa iti propuna o varianta mai ieftina, doar sa nu renunti. Tu stii ce alegi.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Am patit asemanator cu alta firma.
Le-am anuntat telefonic si le-am notificat si in scris: consider unilateral denuntat contractul, intrucat ei nu respecta clauzele contractuale. Defectiunea n-a fost remediata peste 2 luni, iar in contract s-au obligat la re, ediere in 48 ore.
Ei au deconectat terminalul meu a doua zi, dar au trimis facturi in continuare 4 luni.
Nu le am mai achitat nici o factura, le-am refuzat la plata.
Ei au vandut intreaga "datorie" cumulata la o firma de recuperari, care insistau in continuare (ca de obicei).
M-am enervat si le-am pus in vedere ca depun plangere penala pentru complicitate la fapta (inselaciune din partea firmei ne-furnizoare de internet si altele).
Nu am mai fost contactat de nimeni, niciodata... big grin

| ParradiSs explică (pentru Bula):

Si altceva nu ti.au facut nimic?

| Bula a răspuns (pentru ParradiSs):

N-au indraznit, fiindca aveam castigde cauza, iar daca am fi akuns in instanta, le-am pus in vedere ca voi cere 1 leu despagubire + suspendarea activitatii firmei lor.

| anonimg a răspuns:

Depui plangere la OPC. Acestea vor fi dovezi pentru tine.
Vorbesti cu Telekom sa inchei contractul mai inainte de termen.
Dar in nici un caz sa nu iti treaca prin cap ca sa nu le platesti; chitantele sunt dovada ca tu le-ai platit serviciile pe care ei nu ti-au facut.
Dar daca nu vei plati, ei vor avea motiv ca sa se spuna ca nu ti-au oferit servicii: ca nu le-ai platit.
Primul pas: mergi la opc si depui plangere acolo. Mai departe te vor invata cei de la opc ce sa faci.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Te vor executa silit si te vor baga in Preventel, o baza de date cu rau platnici si nu vei mai putea incheia niciun abonament la vreun furnizor de comunicatii fara plata unei garantii, 2 luni de abonament in general.
Incearca sa reziliezi contractul pe motiv de calitate necorespunzatoare a serviciului sau macar sa obtii o reducere a abonamentului pana la sfarsitul contractului. Neplata e cea mai proasta solutie.
Tot ce am scris mai sus este valabil daca ai semnat un contract de prelungire pe 1 an sau 2 si te afli in interiorul acelui termen. Daca ai depasit perioada contractuala pur si simplu ii notifici (telefonic sau in scris) ca doresti rezilierea contractului iar dupa ce primesti acceptul lor in 30 zile contractul inceteaza. Daca ai echipamente de la ei in custodie va trebui sa le restitui. Dupa dezactivare se va emite o factura de regularizare, ori primesti, ori trebuie sa dai bani, vezi atunci.

| ParradiSs explică (pentru andreia67):

Dar ei au dreptu sa se atinga de drerpturile mele. Cum ar fi. Mobila aparate si altele?

| andreia67 a răspuns (pentru ParradiSs):

Executare silita inseamna ca iti pot lua 1/3 din venituri pana la stingerea datoriei. Daca ai bani in banca (depozite) iti pot lua din ele pana la achitarea completa a datoriei. Nimeni nu iti ia patul, televizorul sau frigiderul din casa. Dar daca ai bunuri pe numele tau (masina, casa, etc.) si niciun ban in banca si niciun venit atunci ti le pot pune in vanzare. Acum depinde si de marimea datoriei.