| TheMusicBoy a întrebat:

Hey TPU.Imi spune cineva cum sa fac bani. Vreau sa ma angajez, dar am 11 ani. Vreau sa fac bani ca sa le demonstrez parintilor ca sunt responsabil si vreau sa-mi cumpar un porcusor de guineea.Va rog fara raaspunsuri negative, chiar am suflet de aceea vreau sa-mi cumpar uni porcusor de guineea.multumesc pentru raspunsuri!

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti angaja legal de la 11 ani.
Poti ajuta ocazional familia, rudele, vecinii, cunostintele, etc, in schimbul unei sume de bani.

| darrio2007 a răspuns:

La vârsta asta nu poți face bani.Esti încă un copil. Termina școală și vei face și bani la vârsta potrivită.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Uite de aia nu o sa ne ridicam nicaieri ca tara atita vreme cit majoritatea gindeste ca tine. http://www.investopedia.com/slide-show/young-entrepreneurs/

| darrio2007 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dar tu cum gândești? Am dat un răspuns cât se poate de normal pentru vârsta lui.Tu nu gândești bine.Probabil de-asta ești deja avertizat, pe acest site.

| TheMusicBoy explică (pentru darrio2007):

Multumesc pentru raspunsurile voastre, dar imi doresc mult un purcelus de guineea si de aceea vreau sa ma angajez deoarece nu imi pot convinge parintii sa-mi ia unul. sad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Ha. Eu nu spun nimanui sa nu incerce ceva. In special cand e vorba de varsta. Am cunoscut ceva pustani care au facut mai mult in viata decat 99% din astia majori, deci cea mai mare nemernicie pe care o poate face un adult mi se pare a fi sa ii zica unuia mai mic "nu poti sa faci asta, asteapta sa cresti". Bine, cu exceptia sexului, alcoolului si al condusului de autovehicule, dar nu despre asta discutam aici.

| darrio2007 a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Nu te-ai gandit ca poate nu le place animalul propriu -zis? Nu ca nu ar avea bani.

| TheMusicBoy explică (pentru darrio2007):

Le place animalul, dar cred ca nu sunt responsabil.Eu ma gandeam ca o sa-mi ia deoarece iau note bun invat di greu ma duc la antrnamente cand am timp, dar acum trebuie sa fac fapte bun sa iau note bun ca sa primesc bulinute verzi, dar daca fac invers iau bulinute negre. Daca am multe buline verzi pana de Florii imi dau un raspuns.

| MihaelaDart a răspuns:

La varsta pe care o ai nimeni nu te va angaja, este ilegal. Doar de la 16 ani poti munci legal.
La varsta ta ai putea castiga increderea parintilor ca esti bun ajutandu-i prin casa, pe mama ta la bucatarie, facandu-ti temele, ascultand de ai tai, fara ca sa le faci momente grele de suparare si printr-o vorba buna ai putea sa le spui daca isi permit sa iti cumpere un porcusor de guineea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu stiu ce legatura are porcu' cu sufletul. Daca vrei sa demonstrezi ca ai suflet, faci niste bani apoi iei si cumperi niste carti/de-ale gurii unor copii care nu au nimic.

| anonimg a răspuns:

Cineva doneaza porcusori de guineea: https://www.olx.ro/oferta/donez-porcusori-guineea-ID88w9J.html#3348f15c20
poate mai gasesti si alti donatori.

| Sn4k3 a răspuns:

Ajuti parintii/rudele/vecinii, altfel n-ai cum la varsta ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi care din parintii tai pare mai usor de convins sa iti cumpere un porcusor de guineea si fa tot posibilul sa accepte pana la urma.
Asta poate fi o munca destul de grea, dar merita efortul.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Fura bani de la părinți sau fi cerșetor.Nu există altă posibilitate.
Poti sa lucrezi pentru oameni dacă ești la sat

| Vinsieu a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Bine il inveti sa fure! Nu esti normala.

| Crisstinayy12 a răspuns (pentru Vinsieu):

Eu glumeam

| Vinsieu a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Da, dar el nu asta intelege.

| Vinsieu a răspuns:

Daca vrei sa le demonstrezi ca esti responsabil, pui mina pe carte si inveti de 10+. Inveti asa pana termini scoala sa te poti angaja undeva. La 11 ani nu te angajeaza nimeni.

| TheMusicBoy explică (pentru Vinsieu):

Am deja 10+.

| TheMusicBoy explică (pentru Vinsieu):

Eu m-am gandit ca poate o sa pot imparti pliante cu reclame de la un magazin de extongueenny, Lidl.Și v-am spus sa nu imi trimiteti raspunsuri negative.

| MihaelaDart a răspuns (pentru TheMusicBoy):

Uite un anunt pe internet, ca noi ne-am racit gurile pe degeaba cand ti-am spus cu toti ca munca la varsta ta este o ilegalitate. Vezi ce scrie in contextul cererii pentru angajati, ce varsta se cere http://www.anuntul.ro/......39241.html
Nu este o critica toti care ti-am scris, ci sunt sfaturi. Tu ai intrebat, noi te-am sfatuit ceea ce este mai bine sa faci.

| Ghostrider332 a răspuns:

Ba fratelo, apucate sa faci bombe cu fum colorat, flash bomb scrie pe Youtube how to make ninja bomb si fa jucarii scrie how to make paper gun, car ect.
Apoi vindele o sa faci o groaza de bani. big grin