| RedNightmare a întrebat:

Hey TPU,mi-a venit mesaj pe telefon ca am datorie la bancă,dar nu mi-am folosit cardul niciodată, când am fost sa ma clarific mi-au zis că se plateste pe întreținere, eu cardul l-am pierdut si nici nu mi-a trebuit niciodată, ni l-au facut la școală, mie si tuturor colegilor mei. Acum au trecut 4 ani si s-a adunat o suma pe care nu vreau sa o platesc pentru ca nu mi se pare corect.De ce m-au anunțat abia peste atâta timp?
Oricum, intrebarea cea mai importantă e:
Ce va fi dacă nu voi achita niciodată această datorie? Ea va continua să crească, iar apoi? Mă va da banca în judecată sau ce ar putea face?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Trebuie să plătești suma și să te duci personal la bancă să închizi card-ul.
Dacă nu plătești vei fi chemat la judecătorie și acolo vei plăti în afară de datorie, și onorariul judecătorului, și alte cheltuieli de judecată.
Dacă nu plătești, suma va crește mereu, pentru că se va adăuga la ea dobânzi.

Pentru orice card (adică cont în bancă) se plătește pe fiecare lună administrarea lui.
Băncile nu sunt altceva decât cămătari cu acte. Și cine mă va contrazice, să aibă parte de tot răul acestora?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand ti-ai pierdut card-ul, trebuia sa anunti imediat banca, pentru blocarea lui.
Daca ai primit mai multe carduri, atunci pentru fiecare trebuie platita taxa de utilizare, chiar daca nu l-ai folosit.
Daca ai primit de la banca doar un singur card (acum 4 ani), atunci "datoria" ta pentru folosirea card-ului s-a prescris dupa 3 ani de la expirarea lui.

| RedNightmare explică (pentru Bula):

Păi nu știam de asa ceva!
Si de ce nu m-au informat mai devreme?

| mihai69 a răspuns (pentru Bula):

Datoria e pe cont, nu pe card, deci nu se prescrie ci doar crește mereu.
===
On topic: ai fost informat despre costuri la deschiderea contului și eliberarea cardului. Tu sau un părinte. Dacă ai ignorat informațiile, nu e vina băncii.
Nu ai de făcut altceva decât să plătești. De bunăvoie sau silit.

| Bula a răspuns (pentru mihai69):

Daca nu a comandat /n-a ridicat al doilea card (si urmatoarele), atunci nu poate fi taxat pentru card.
Si mi mi-au pretins taxa de administrare pentru card neridicat si l-am refuzat la plata.
Iar in 4 ani, datoria pentru primul card s-a prescris.

| Bula a răspuns (pentru RedNightmare):

Banca are interesul sa incaseze bani de la tine si de la altii.
Poti invoca prescriptia de 3 ani pentru primul card, iar pentru urmatoarele nu au dreptul sa perceapa nimic, incat nu le-ai comandat, nu le-ai ridicat de la banca, si - ca urmare - nici nu le ai folosit.

| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa anunti pierderea cardului si sa inchizi contul imediat. Acum s-a adunat suma pentru administrarea contului.
Trebuie sa platesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum te executa judecatoreste, luandu-ti banii din alt cont bancar.
Dar de ce nu ai inchis acel cont bancar, daca este vechi si nu l-ai folosit niciodata?

| RedNightmare explică (pentru Violleta2022):

Nu stiam nimic despre taxa de intreținere!

| Wr3nch a răspuns:

Puteai sa inchizi contul de ani frumosi daca nu iti trebuia. Daca nu platesti creste mai departe (contul nu se poate inchide daca e pe minus) si la un moment dat te pot da in judecata pentru recuperarea banilor.

| Iote a răspuns:

"De ce m-au anunțat abia peste atâta timp?"
Te-au anuntat cand s-a strans o suma mare.
TU de ce nu ai anuntat Banca de pierderea cardului. Trebuia facut imediat.
Nu te-ai gandit ca cine a gasit cardul ti-l foloseste?

Răspuns utilizator avertizat