| JustMeForever3 a întrebat:

Hey TPU.Sunt din Cluj-Napoca unde piața imobiliară este in crestere.Credeti ca s-ar merita sa cumpăr mai multe garsoniere si apoi sa le închiriez avand in vedere ca acum castig din inchiriatul unei garsoniere 200 euro pe lună? Ce credeti ca ar fi mai rentabil sa cumpăr 2 garsoniere sau un apartament cu 2 camere?

11 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Daca inca n-a crescut prea mult pretul da, 2 garsoniere, dar intai verifici cu un evaluator

| JustMeForever3 explică (pentru DimLight):

Da,sincer o sa mai astept putin ca acum sunt preturile in crestere. Unii cer 1450pe mp si nu in cartiere tocmai bune.Astept sa vina o criza poate asa vor mai scădea preturile

| sorinake a răspuns:

Din punctul meu de vedere mergi la sigur.
Cumperi 2 garsoniere si le inchiriezi.
Investitia este mai mica sau egala cu investitia pentru apartamentul de 2 camere.
Iar pentru garsoniera vei gasi intotdeauna chirias. Plus, modernizarea lor nu te va costa la fel de mult cat te costa la un apartament de 2 camere.
Clujul, fiind centru universitar, vei gasi negresit student/studenta care sa isi doreasca sa stea singura pe perioada facultatii.
Chiar era pe TPU cineva care intreba de o chirie in Cluj (dar pana in 160 de euro)

Si ideea cu apartamentul nu este rea daca gasesti o familie dispusa sa incheie un contract pe o perioada lunga de timp.

Multa bafta!

| JustMeForever3 explică (pentru sorinake):

Ok,dar crezi ca va mai merge mult chestia cu imobiliare avand in vedere ca chiriile sunt in crestere, iar chiriașilor nu le prea convine asta? Plus de asta daca vine o criza nu cred ca va mai fii cineva dispus sa plătească chirie

| sorinake a răspuns (pentru JustMeForever3):

Niciodata nu va pica piata aceasta de inchirieri apartamente, garsoniere. Cerere va exista intotdeauna, ca e vorba de un student care face facultatea, ca e un muncitor venit pe un contract determinat...

Iti spun asta pentru ca si eu am in plan sa investesc in domeniu in viitorul apropiat.

| JustMeForever3 explică (pentru sorinake):

Da,dar daca vine o criza sa fim seriosi cine va mai da banii pe chirie cand nu va avea nici ce sa mănânce? Plus de asta pe timpul crizei este mai bine sa stai la tara pentru ca iti produci singur alimentele si este mai ieftin

| sorinake a răspuns (pentru JustMeForever3):

TU vorbesti de o criza mondiala nu locala.
Te duci prea departe cu gandul sincer.

Dar ca sa intru in jocul tau, nu e mai bine sa ai 3 garsoniere sa le dai la schimb pe mancare? laughing

Daca este asa mai bine cu banii care ii ai cumperi casa la tara cu ceva pamant si cultivi tu de toate. Dar daca astia arunca bombe chimice, legumele tale nu vor fi contaminate?
Si tot asa discutia noastra poate continua la nesfarsit big grin

| JustMeForever3 explică (pentru sorinake):

Si daca as avea 3 garsoniere pe timp de criza cand lumea moare de foame cine mi-ar da ceva de mâncare pe ele? Sa stii ca m-am gandit sa imi cumpăr pământ la tara pentru ca:1 As putea face sere in caz ca arunca bombe chimice si 2Romania este o tara nesemnificativă, nu cred ca este nevoie de bombe pentru a o distruge 3Daca chiar ar arunca bombe le-ar arunca in orase mari, iar bomba are o raza de acțiune de 30 de km, deci daca îți iei pământ la tara intr-o zona îndepărtata de oras te-ai scos 4Nici o tara nu ar arunca bombe doar in caz de urgență deoarece pământul s-ar distruge iar tara care ne-ar cuceri ar avea de asteptat mult pana pământul s-ar reface, oamenii ar muri de foame si ar porni revolte

| Bondarel99 a răspuns:

E mult mai avantajos sa închiriezi un apartament cu 2-3 camere mai ales dacă sunt mai mulți care stau in el. Deci as zice ca la garsoniere câștigi mai mult.

| JustMeForever3 explică (pentru Bondarel99):

Pai hotărăste-te, garsonieră sau apartament ca din răspunsul tau nu prea înteleg

| Bondarel99 a răspuns (pentru JustMeForever3):

Nu m-am exprimat bine. Ma refeream ca ai mai mult succes cu garsonierele.