| thegodfather12 a întrebat:

Imi poate explica cineva in ce consta Academia de Politie-Ordine publica?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Academia de politie este a celor din MAI si iesi politist. De acolo pozi sa lucrezi la ordine publica si ca ofiteri coordonezi activitatea agentilor de pe strazi, in principal dar poti fi si la alte functii de birou. Ramura se snumeste "Stiinte militare, informatii si ordine publica".
De aici poti iesi:
-ofiter de politie;
-jandarm;
-politist de frontiera;
-ofiter de penitenciar;
-pompier;
-arhivist;
-ofiter in cadrul fortelor terestre, navale, aeriene, logistica sau managemet economico-financiar;
-ofiteri operativi de informatii;
-cercetator sau cadru in invatamantul universitar.