| CostinAlamariu a întrebat:

Imi poate explica cineva pe scurt care-i faza cu fiascoul recent cu wallstreet si stocurile de la GameStop?

Din ce am inteles o comunitate de pe reddit a inceput sa cumpere dintr-o data stocuri de la gamestop si le-a crescut valoarea destul de mult. Deocamdata e la 350 de dolari dar unii spun ca o sa ajunga lejer la 1000

1 răspuns:
| stefstefansteff123 a răspuns:

În ianuarie 2021, a avut loc un eveniment notabil pe piața financiară legat de acțiunile GameStop (simbol: GME). Un grup de investitori amatori, coordonat în principal pe platforma Reddit, în special pe subreddit-ul "r/wallstreetbets", a decis să cumpere masiv acțiuni GameStop, o companie care se confrunta cu probleme financiare și era ținta unor speculații de vânzare în lipsă (short selling) din partea unor mari hedge funds.

Short selling este o strategie în care un investitor împrumută acțiuni și le vinde pe piață, sperând că prețul acestora va scădea, iar ulterior pot fi cumpărate la un preț mai mic pentru a fi returnate proprietarului inițial, iar investitorul face un profit din diferența de preț.

Comunitatea de pe Reddit a decis să contracareze aceste speculații și să cumpere în masă acțiuni GME, astfel încât prețul acestora să crească rapid. Acest fenomen a condus la o creștere bruscă și semnificativă a valorii acțiunilor GameStop, ceea ce a avut consecințe neașteptate pentru hedge funds care pariaseră împotriva acestei companii prin short selling.

Această mișcare a creat o volatilitate semnificativă pe piața financiară și a generat discuții extinse cu privire la regulile și practicile din domeniul tranzacțiilor bursiere. În plus, a stârnit interesul cu privire la puterea și influența pe care comunitățile online o pot avea asupra piețelor financiare.

Este important să menționăm că investițiile pe piața financiară implică riscuri și că evenimentele de acest gen pot fi foarte volatile, cu posibile consecințe neașteptate. De asemenea, situația specifică a piețelor financiare se poate schimba rapid, iar informațiile mele au fost valabile până în ianuarie 2022, astfel încât ar fi bine să verificați sursele de știri actualizate pentru cele mai recente informații.