| alex19051988 a întrebat:

Imi puteti spune toate metodele posibile in care pot consuma cat mai putine resurse pe calculatorul mai ales ca eu folosesc Windows 7 Ultimate 32-bit cu licenta originala. Multe lume mi-a zis sa nu instalez Windows XP Professional SP3 downloadat de pe internet. Vreau sa stiu daca este obligatoriu sa instalez update-urile deoarece eu vreau sa instalez din nou Windows 7 si nu mai vreau sa am instalate toate programele care consuma mult, dar vreau sa am toate setarile la minim ca sa mearga cat mai rapid calculatorul meu si sa nu imi mai consume foarte mult din memorie, placa video sau hardisk.

9 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Trebuie sa instalezi si update-urile daca nu vrei sa ai erori in windows.Programe gasesti aici pe categorii http://ninite.com/ Le instalezi cu un singur click.
Bafta!

| alex19051988 explică (pentru neluL):

Eu vreau sa am cat mai putine programe nu sa am cat mai multe programe. Mie cel mai mult imi trebuie sa stiu cam ce setari sa modific ca sa consum cat mai putin. Ca exista pe orice sistem de operare niste rubrici sa bifezi sau sa le debifezi ca sa mearga calculatorul cat mai repede posibil.

| neluL a răspuns (pentru alex19051988):

Eu ti-am dat un site de unde iti poti instala repede si usor ce programe vrei! Nu ti-am zis sa le instalezi pe toate. Instalezi doar ce iti trebuie! Nu ai ce sa bifezi sau debifezi ca sa-ti mearga pc-ul mai repede! Pentru asta instaleaza Advanced System Care sau TuneUp Utilities. In ambele programe ai Game Booster pentru viteza pc.

| alex19051988 explică (pentru neluL):

Operating System
MS Windows 7 Ultimate 32-bit SP1
CPU
Intel Pentium 4
Northwood 0. 13um Technology
RAM
512 MB DDR @ 200MHz (2.5-3-3-5)
Motherboard
ASUSTeK Computer INC. P4V800-X (CPU 1) 37 °C
Graphics
HP L1520 (1024x768@1Hz)
128MB Standard VGA Graphics Adapter (Undefined)
Hard Drives
313GB Western Digital WDC WD3200AAJB-00J3A0 ATA Device (PATA) 31 °C
Optical Drives
HL-DT-ST DVDRAM GSA-4163B ATA Device
Audio
VIA AC'97 Enhanced Audio Controller

| neluL a răspuns (pentru alex19051988):

1.De ce nu ii mai pui 2GB de RAMI?
2.Pentru ce anume vrei sa folosesti calculatorul mai mult?

| alex19051988 explică (pentru neluL):

Spuneti-mi toate setarile din Windows in care pot reduce cat mai mult din consumul calculatorului meu deoarece Windows XP nu este original ci doar Windows 7 este cu licenta originala.
Crezi ca nu a-si pune 2 GB de memorie, dar nu ma lasa calculatorul deoarece se face ecranul negru mai bine zis nu vad nici o imagine cand deschid calculatorul. Eu mi-am cumparat 3 memorii a cate 512 MB fiecare, dar nu pot adauga pe calculatorul meu. Daca stie cineva o metoda in care pot adauga toate memoriile pe calculatorul meu v-asi fi foarte recunoscator.

| neluL a răspuns (pentru alex19051988):

Cate windows-uri ai instalate pe pc? Ai si XP si win 7? Memoriile le cumperi in functie de placa ta de baza! Nu le iei asa dupa frumusete! Ai un memory stick bun? Iti trebuie orice stick USB cu viteza mare de transfer! Ceva in genul asta http://www.pcgarage.ro/......gb-usb-30/ nu trebuie sa aiba chiar 16 GB! Unul de 4GB ajunge dar sa aiba viteza mare de transfer 70-100MB/secunda. Apoi vezi aici http://ajutorit.fastsolutions.ro/? p=250 este valabil doar pentru Windows Vista si 7. Bafta!

| alex19051988 explică:

Imi puteti ultimele versiuni de drivere pentru placa mea video si pentru placa mea de sunet deoarece eu nu mai am cd-urile pentru ele. Daca mai trebuie si alte drivere sa instalez sa imi spuneti. Eu la unele jocuri am urmatoarea eroare si probabil este din cauza ca nu am instalate driverele:

"Failed to initialise Direct3D device.Please ensure that the drivers for your graphics card are up to date.Our Customer Services team are available 24/7 to Chat Live at http://www.pkr.com/pkr-support

| neluL a răspuns (pentru alex19051988):

DriverScanner 2011 - Download http://tiny.cc/i7osu Licenta PS-FAQ2S-KCVE7-3JWEA-YNUK5-X57S9-D25YZ
Alte licente aici: http://tiny.cc/yua4t Driver scaner - scaneaza si instaleaza driverele vechi si cele lipsa!