| Gogu06 a întrebat:

Imi raman 2000 ron pe luna din salariu. Daca ii pun la banca nu stiu cat se merita dobanda aia de 2-3% care mi-o ofera ei. eu sunt cam minimalist nu prea cheltuiesc banii, nu fumez, nu ma duc in cazinouri, banii la mine se cheltuie pe mancare, chirie, nici masina n-am ca nu imi trebuie. In ce as putea sa investesc banii astia astfel incat sa imi aduca alti bani.

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Incepi sa-i pui intr-un cont, iar intr-un an aduni 24.000 de lei. Dobanda nu prea te ajuta cu nimic, dar tot se aduna ceva si din ea.
In timp ce strangi banii astia, iti alegi un scop: afacere, locuinta, sau ce ti-ar place tie. Dezvolti planul, vezi cati bani iti trebuie, si astepti cuminte pana se aduna suficient.
Eu de exemplu as cauta sa deschid o afacere, domeniul depinde mult de zona. Daca nu o afacere, atunci o locuinta pe gustul meu, in care sa stiu ca nu depind de nimeni.
O varianta de afacere care nu necesita prea multa preocupare, dupa parerea mea, ar fi cumpararea unor spatii cu potential comercial, in zone foarte bune, renovarea dupa caz, si inchirierea lor; la fel poti face si cu apartamente, in orase unde cererea pentru chirie este mare. De exemplu Cluj, unde sunt foarte multi studenti, care mai apoi se angajeaza si raman in oras. Castigi pana pe la 500e lunar pentru un apartament complet utilat, cu 2 sau 3 camere.
P.S.: Acum am recitit, tu stai in chirie... Eu zic sa iti faci tie o locuinta, preventiv, ca nu stii ce aduce ziua de maine. N-are rost sa incerci sa castigi mai mult, cand tu deja ai arhisuficient.

| Gogu06 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Treaba e ca sunt intre 3 orase unde s-ar putea sa ma stabilesc definitiv si nu stiu ce imi rezerva viitorul, asa ca nu are rost sa cumpar un apartament sa investesc in el, ca apoi sa fiu nevoit sa il vand la un pret probabil mai mic. Planul meu ar fi sa strang, deocamdata sunt la inceput, si cand am o suma suficienta sa imi incep o afacere care in cazul in care merge sa nu mai fie nevoie sa lucrez pentru altii. Ma gandeam sa ma risc sa fac un imprumut de 100 000 pe 20 de ani, dar eu nu stiu ce sa fac cu 500 daramite cu 100 000. laughing. Nu ma stresez prea mult cu asta, dar intreb, poate cineva de aici are o scanteie. Interesanta ideea ta cu spatiul comercial, m-am gandit si la varianta cu apartamentele, dar cu ce bani bagi in apartament sa il utilezi/mobilezi. La o chirie de 275/300 profitul este 25-50euro(scazand rata), iar cu astia 25-50 euro or sa devina profit abia dupa 1-2ani, pana atunci din ei iti acoperi cheltuile la ce ai cumparat mobilier/electrocasnice... ti-am zis exista varianta mai ambitioasa sa fac un imprumut mare si sa incep din start cu o suma mare o afacere. Visul meu e sa am o firma de constructii sau una de transport ori un depozit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Gogu06):

Constructiile nu imi plac de nici un fel, dar daca esti intr-o zona buna (eu de ex stau intr-o statiune montana si se fac pensiuni cu zecile pe an), ai sanse sa te dezvolti frumos. A mai fost valul de izolatii termice, a fost plin de firme mici care au scos profituri mari, dar acum de exemplu stau degeaba meseriasii, abia mai prind o zugraveala, un rigips pe undeva...
Cu depozitul (banuiesc ca de materiale) cred ca e ok, dar e o afacere full-time, daca lasi angajatii sa ti-o administreze cred ca te duc la faliment laughing
Cu transportul cred ca e ok, de soferi e plin, cerere este, iar pierderile sunt minime, adica "economiile" soferilor, taxele mari pentru circulatie si intretinerea masinilor. Observ ca firmele de transport persoane se dezvolta foarte repede, incep cu 4-5 microbuze si in 5 ani deja sunt un nume in zona, au zeci de microbuze + ceva autocare.
Eu lucrez cu cifre mai mici, am un salariu mai mic decat jumatate din ce iti ramane tie laughing iar pe viitor ma apuc de adevarata mea meserie, tinichigiu-vopsitor auto si mecanic de intretinere, in regim propriu. Mai multa munca fata de ce fac acum, dar sunt alergic si eu, ca si tine, la lucratul pentru altii laughing

| bleakk a răspuns:

Cica nu bei, nu fumezi, nu mergi in cazinouri. Dupa care spui ca vrei ca banii ramasi din salariu sa investesti in ceva aducator de profit? Si eu te intreb:ca sa ce fac cu ei. Nu vezi ca tu insusi recunosti ca esti minimalist. Ce ai mai putea face cu inca 2000 de RON, de exemplu, daca tu nu consumi nici 1000. Lacoma e una lume...

| cristianox10 a răspuns (pentru bleakk):

Poate omu se gandeste la viitor nu e neaparat lacom... azi lucrezi si mane te trezesti ca esti somer la ce siguranta ai in Romania ar cam trebui sa te gandesti mai departe

| ռօCօოოεռէ a răspuns:

Ii "investesti" intr-o domnisoara smug. sau te curata ea de toti banutii big grin.

| Gogu06 explică (pentru ռօCօოოεռէ):

N-as "investi" intr-o femeie bani din mai multe motive, unul ar fi ca genul asta de femeie se devalorizeaza mai repede ca rupia indoneziana. As investi doar timp si sentimente, desi nu imi place sa folosesc sintagma asta "sa investesti sentimente", bleah, suna prea plastic. Oricum mersi de sfat, n-o sa tin cont de el laughing.