| Mogiojojo a întrebat:

Imi veni azi o idee ciudata. Nu stiu daca e legala. Deci e vorba daca vrei sa castigi la loto 6/49 sunt 720 de posibilitati, de combinatii de numere. Daca pun 720 de bilete cu 5 lei biletul clar o sa-mi iasa unul dintre ele castigator.
Asta ar veni cam 3.600 de lei ceea ce nu e o suma mare.
Ce spuneti?

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De fapt sunt vreo 13 milioane de combinatii

| sierra1 a răspuns:

"sunt 720 de posibilitati"

gresit, sunt vreo 14 milioane de combinații. Cumperi atâtea variante, SIGUR ieși câștigător!

| aXy99 a răspuns (pentru sierra1):

Da, dar vei iesi in pierdere.

| sierra1 a răspuns (pentru aXy99):

Nu e sigur!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

720 de posibilitati, de combinatii de numere.
Mai numără o dată. Combinații de 49 luate câte 6.

| sierra1 a răspuns (pentru sadrian46):

Mai trage odată!

| johnnny123 a răspuns:

Wow. Sunt momente când geniul unui om te lasă fără răsuflare. Interesează-te pe ce dată se dau premiile Nobel și eliberează-ți calendarul.

Motivarea comisiei Nobel: "Pentru inventarea unei noi matematici în care 14 milioane este egal cu 720, se acordă premiul Nobel lui xxScândurăxx"

| sierra1 a răspuns (pentru johnnny123):

Mai sunt vreo două răspunsuri aiurea, articulează-i pe postaci!

| aXy99 a răspuns:

Si te-ai gandit tu ca estit un geniu si nu si-a dat nimeni seama de asta pana acum?
Nu te-ai gandit ca daca era asa, ai fi iesit pe minus, pentru ca nu ai fi fost singurul castigator si s-ar fi impartit premiul, care oricum era mult mai mic.

Si de ce spui 49 factorial. Nu asa se calculeaza.
E 49!/(6!*43!).

| Bizon95 a răspuns:

Daaaaaaaaaaaaaaaaa
DAAAAAAAAAAAAAAAA
DDDDDDDDDAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
bag 5.5x720 = 3960 lei
si apoi castig 1.3 MILIOANE DE EURO adica 6.3 milioane de lei cat e reportul in momentul asta
SIGUR CA DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

iar apoi primesc, cadou, la pachet 72 de virgine, NU?!?

cred ca ai avut un vis foarte UD cu numai 720 de variante

| danbnz a răspuns:

De unde ai scos 720 amice?
Atata face 49x48x47x46x45x44?
Daca ma intrebi de ce spun asta inseamna ca nu stii matematica.

| Mogiojojo explică (pentru danbnz):

Am facut 6 factorial, in loc de 49.

| danbnz a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu e bai, mai greseste omul...

| suntserios a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ai facut 6 factorial in loc de combinari de 49 luate cate 6 nu in loc de 49 factorial.

| Mogiojojo explică:

Imi retrag intrebarea happy

| sierra1 a răspuns (pentru Mogiojojo):

N-o retrage, ar fi interesantă dacă ai finisa-o

| johnbucuresti a răspuns:

Eu cred ca ai gresit undeva
demonstreaza-mi te rog ca sunt doar 720 de variante cum ai ajuns tu la numarul acesta?

| ArmyCaptain28 a răspuns:

Inteleg ca ai gresit atunci cand ai scris intrebarea, insa pune-ti urmatoarea intrebare: Daca acest lucru ar fi posibil, nu crezi ca toata lumea l-ar incerca? Gen cumperi cu 3600 de lei o suma colosala si asa castigi la infinit. Nu se poate, din pacate.