| numesiprenume0 a întrebat:

Impozitul pe venit se poate redirectiona catre o persoana (mai ales cu dizabilitati)? Ma refer la persoanele cu dizabilitati care nu sunt inscrise intr-un asa program de fonduri prin ONG-uri sau ceva... ma refer la o persoana cu dizabilitati, oarecare. Cum se poate face acest lucru?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Impozitul tau nu poate fii redirecționat nimănui, intra in fondurile statului si sunt repartizate conform deciziilor luate, la nivel national.
Vrei sa ajuti un om cu dizabilitati, ii donezi din banii personali si iti scade tie impozitul. dar totul trebuie facut legal, prin banca.

| Speranta12 a răspuns (pentru Violleta2022):

"Impozitul tau nu poate fii redirecționat nimănui"

Gresit. O parte din impozitul pe venit, mai exact 2%, poate fi redirectionat catre un ONG, prin cerere.

Catre o persoana fizica nu poate fi redirectionat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Speranta12):

Tocmai a mentionat baiatul:
"persoanele cu dizabilitati care NU sunt inscrise intr-un asa program de fonduri prin ONG-uri..."

| Speranta12 a răspuns (pentru Violleta2022):

Iar eu am mentionat CLAR. Catre o persoana fizica nu poate fi redirectionat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Speranta12):

Vad ca prima parte ai omis-o inadins, ca nu ti-a convenit...

In ce privesc donatiile persoanle, eu am donat ca "ajutor medical" unei persoane din tara si bani nu i-au fost impozitati.
Ce-i drept, nu am redirecionat fonduri, doar am facut donatie personala.

| Speranta12 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu. Eu atat am avut de corectat: "Impozitul tau nu poate fii redirecționat nimănui,"

https://www.calculatorvenituri.ro/......depunere-f

| TheWznd a răspuns (pentru Speranta12):

E 3,5% acum.

| TheWznd a răspuns:

Salut. Impozitul pe venit poate fi redirecționat doar către un ONG cu persoană juridică. Deci nu se poate redirecționa către o persoană fizică.
Cel mai apropiat scenariu de cel propus de tine e să redirecționezi impozitul pe venit unui ONG care se ocupă de ajutorarea persoanelor cu dizabilități.