| andrei28743 a întrebat:

In cazul in care am panouri solare se poate vinde energia la rețeaua principala contra cost?(nu doresc sa mi se scadă din facturile mele, doresc banii de pe energia produsă ).

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai un plus macar de cateva sute de KW, atunci poti trata cu distribuitorii de energie electrica, dar iti preiau energia la pret foarte mic 0.10-0.2 lei/kwh). Totodata trebuie sa asiguri si sicronizare perfecta cu reteaua lor, in care injectezi energia. (ceea ce este cost suplimentar).

| Nonolita a răspuns:

Nu.
Pentru a te lamuri, iata: http://mobile.hotnews.ro/stire/23138361
De altfel, Romania nu are asa de multe zile insorite incat sa poti iesi pe plus cu energia vanduta. Dar tot este o economie si asa.

| vatacostinsilviu a răspuns:

Panourile solare dau putin curent electric si greu lasale in pace

| vatacostinsilviu a răspuns:

Nu o poti vinde