| wizard_cristi a întrebat:

In cazul in care caut sa inchiriez o garsoniera si gasesc un anunt la care imi convine si dau de un agent imobiliar, cine plateste comisionul agentului, eu, cel care inchiriez garsoniera sau propietarul?

Răspuns Câştigător
| DenissaDeea a răspuns:

Cu siguranta persoana care vrea sa inchirieze garsoniera plateste comisionul cerut de agentul imobiliar.eu am trecut prin asta si asa a fost adica am platit eu... poate ai norocul sa nu dai de vreun agent ca te papa tare de bani, mai bine fereste spatele... daca vrei sa inchiriezi si sa nu ai probleme cu proprietarul din diferite motive, mergeti la un notariat public cu proprietarul locuintei si legalizati contractul cu toate conditiile cerute de la inceputul inchirieri, pentru a nu exista probleme dupa cateva luni cu proprietarul( de exemplu cresterea chiriei etc.) merita efortul, mult succes.

7 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

De obicei, amandoi. Dar sunt oferte speciale pentru proprietari, cand doar chiriasului i se percepe taxa. In jur de 300-500 Euro.

| borsec a răspuns:

Comisionul pentru agentul imobiliar este platit si de proprietar si de chirias. Se percepe de regula 3% din suma ceruta de proprietar.

daniela
| daniela a răspuns:

In general si unul si altul

| nicky a răspuns:

Depinde cum te intelegi cu proprietarul, normal ar fi ca el sa plateasca comisionul.

| marilena a răspuns:

Daca apelezi la un agent imobiliar, sau la orice alta persoana care iti face un sericiu, este ormal sa platesti acel serviciu. Intelegi ca acel agent, sau acea agentie, a efectuat niste cheltuieli, a platit anunturi in ziar, se deplaseaza impreuna cu tine si cu alti clienti sa vizionati acel imobil si iti poate arata si altele poate mai interesante pentru tine. E normal sa il platesti. De obicei, comisionul este de 50% din chiria pe o luna. Dar nu e nici o problema sa il intrebi pe el personal in momentul in care il contactezi la telefon, si iti va spune exact ce iti ofera si ce ii datorezi. Mi se pare normal sa platim serviciile care ni se fac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Comisionul îl plătește cel care are garsoniera spre închiriere la agentul imobiliar, acesta din urmă îi găsește clientul (chiriaș)!
Multă lume se ferește de agențiile imobiliare deoarece percep comisioane foarte mari.
Sfat: găsește o garsonieră fără intermediari (agenți imobiliari)
Pa, pa.,

| artemis2009 a răspuns:

Mai toate agentiile imobiliare iau comision si de la cel care inchiriaza si de la proprietar, ar fi mai bine sa intrebi inainte de a merge sa vezi garsoniera, cine, cum si cat trebuie sa platesti