| anonim_4396 a întrebat:

In ce ai investi 100.000 de lei (1 miliard de lei vechi) in Romania in 2020?

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Eu am avut service reprezentata autorizata garantii pentru mai multe lucruri electrice electronice electrocasnice care se vand prin magazinele mari si supermarket-uri

aici clienti zgarciti scandalagii care sa faca rau. cei ce imi dadeau bani ca sa le repar produsele clientilor in garantie in general imi dadeau sume micute sa fac din r a h a t bici și să și pleznească să zicem ca pentru un televizor aveam alocate piesele dar mă certau rău de tot dacă le ceream prea multe piese și o manopera de sa zicem 60 lei.

Apoi am avut service de recuperari de date reparatii hdd-uri unde sau ofticat niste firme protejate de catre niste sindicate care sunt si sindicatele de la niste ziare si trusturi de presa pentru ca acele firme cotizau la acele sindicate si a trimis liderul de sindicat si alti nebuni sa faca reclamatii sa ma inchida.
doar ca aveam un patron bagat la inaintare faceam totul pe firma lui si au venit mascatii si i-au laut casa.

apoi am avut magazin cu diverse mixt si când am adus si pâine s-au ofticat vecinii car vindeau deja de 10 ani paine langa mine si au chemat controale, să ma inchida ca asa dorea el
si aici am avut noroc maxim ca tocmai atunci venise painea la el eu nu mai aveam paine si le-am aratat celor de la controale ca el tine painea direct jos si l-au amendat tot pe el ca a pus lazile de paine direct pe ciment apoi mi-au spus ne oficial ca exact vecinul meu i-a chemat sa ma inchida pe mine.

Apoi am vrut sa fac o firma sa montez sisteme de securitate
si mi-am dat seama ca trebuie sa mergi la scoala sa stai ca elevul in banca sa faci niste cursuri la arts
apoi trebuie sa umbli vreo 1 an dupa hartii aprobari coduri caen
si alte autorizatii pe la pompieri pe la politie pe la igpr...
complicat pe la anaf...
si dupa ce ai facut aproape toate hartiile incep sa iti expire cele pe care le-ai facut prima data
asa ca eu cred ca trebuie sa ajungi pe la vreo 20 usi
dupa care hai sa zicem ca ti-a luat 1 an sa te autorizezi
iti trebuie inginer proiectat si tehnician sa nu fie acelasi om
complicatii daca vrei sa faci evaluarea riscului trebuie sa faci inca o firma adica sa ai 2 firme pentru ceea ce ar putea sa faca un sungur om daca nu ar fi birocratia asa de mare trebuie sa ai pe cineva care sa se ocupe tot timpul cu hartii sa mearga cu proiiectele la avizat sa astepte dupa ele 2 ani cand clientul vrea proiectul avizat si inebunesti ca nu ii poti lua banii omului pe caeea ce i-ai facut pentru ca nu ai proiectul.
Nu gasesti oameni seriosi care sa vrea sa munceaca.
cei ce stiu putina meserie vor mai multi bani de cat ai castigat tu.
cei care nu stiu meserie strica produse si fac gafe fenomenale pe banii tai.

Apoi am avut alta firma care am incercat sa fac mententanta IT si sa prestez servicii pe la firme de contabilitate si banci si sucursale de banci.
greu sa gasesti clientii. clientii nu apreciaza munca
ca tu ti-ai pierdut 1 zi sa instalezi windows-ul si toate programele
cei de la firma de contabilitate iti zic ca baiatul de la etajul 7 le-a luat doar 50 lei data trecuta pe aceiasi munca
asa ca tie nu au cum sa iti dea de cat 100 lei pe 10 ore state la ei.
Clientii sunt hapsani avari calici ursuzi.

Apoi am avut firma cu reparatii utilaje echipamente masinarii industriale statii de epurare cuptoare chestii din astea care se crede ca ar fi mai banoase
clientii sunt atat de zgarciti in cat ei daca au cumparat un cuptor cu 5000 euro tie de multe ori nu vor sa iti dea nici cat te-a costat pe tine benzina sa mergi din bucutesti pana la Vaslui sau pana la Craiova si cu chiu cu vai iti dau ceva in plus
sunt mult prea zgarciti
dar lasa ca eu am pleat din Romania
si multi alti automatisti electronisti programatori electromecanici care stiau si hidraulica si pneumatica si-au luat traista in bat
pentru ca in ormania pe domeniul acesta cu o gramada de bani bagati in publicitate cate o data bagam de la mine din buzunar si cate 400 euro pentru 5 zile doar doar daca o sa traga pestele
vin din cand in cand cativa clienti care spun ca ei cunosc un electrician care ar putea sa le faca mai ieftin
si ca nu au nevoie de firma ci ei vor ieftin ieftin si mai ieftin
si pana la urma pentru consultata daca eu am bagat benzina sa merg din Bucuresti pana la Beclean undeva pe langa zalau
erau sa ma si bata ca nu ma credeau ca eu nu am avut treaba la ei in zona
si nu sunt cinstiti ca eu le cerusem o anumita suma sa ies si eu in castig
si am zis sa fiu cinstit cu ei si sa le spun ca cuptorul lor nu are nici o defectiune ci sunt ei prosti si nu stiu sa il folosesca
si i-am scolarizat cum sa foloesesca un cuptor DEBAG
si ziceau sa imi dea 100 lei
cu totul cu benzina de la Bucuresti pana la ei si inapoi plus ca eu a trebuit sa imi rup mintea si sa gandesc si sa citesc la ei in locatie 400 pagini ca sa invat eu mai intai cum se poate folosi cuptorul lor.

ACUM SĂ NU ZICI DE CE NU FAC CONTRACT CU EI DINAINTE DE A PLECA SPRE EI

Pe scurt pentru ca majoritatea cand ii intrebi cum se cheama firma lor incep sa ma injure direct de la telefon sau sa caute pe alt cineva

cred ca 99% dintre clienti spun sa merg eu pe banii mei daca vreau banie daca nu vreau iar bine. ei nu trimit bani inainte si nici nu vor sa spuna cum ii mai cheam de cat gheorge
si cand ii intreb si mai cum incep sa injure!
asa e romanul
si daca nu vrei sa ii servesti si pe astia care te iau direct de la telefon cu BOSULE BOSULICA MÂNCAȚIAȘI PPPILI TALE
vin-o mă barosane până la noi la LUNGULEȚU că nu ne mai merge mașina de vidat murături
varză pe care noi o facem in pământ in gropi in pământ murată cu șobolani
să ne repari și nouă mașina de vidat că plătim oricât
și eu mă înteleg cu ei la 300 euro pentru că șî pe mine mă costă să zicem 150 euro și mai dau și garantie mai dau si la stat daxe impozite.
asa că atunci când se văd cu mașina fata încep să plânga ca nu au bnai sau ca au doar 300 lei nu euro

Su chiar firme spălate cu oameni la costum si cravata fac chestii din astea gen ca ei au fost in garda de corp a lui ȚAPU
și că au lucrat la ș-- si a--- ---- și sunt jmecheri și că așa au gândit ei afacerea asta să nu plătesca absolut pe nimeni niciodata.

altii vin cu amenintări cu pușca că mă impușcă că mă toacă la balastieră împreună cu pietrele și că mă îungroapă sub autostradă dacă mai îi cer banii pe sistemul de supraveghere video pe car etocmai l-am montat.

tot felul de chestii dinatea se întâmplă prin România.

din acest motiv al INVIDIEI si al zgârceniei nu are cum sa iti mearga bine in Romania
ca majoritatea romanilor sunt hapsâni avari calici invidioși
și ori că le prestezi servicii ori că vrei să le vinzi ceva

au mentalitatea aia că dincolo era mai ieftin.

Chiar și pagini web site-uri am incercat să fac și programe de gestiune am facut baze de date servere...
dar când s-au văzut cu sacii în căruță
au spus că acum au venit cămătarii și le-au luat toti banii pe care ar fi vrut să mii dea
ori că au spus și ei la mișto că o să îmi dea ațâția bani doar nu sunt nebun la cap cum să îmi dea atâția bani
și când î-am întrebat de ce au spus așa
răspunsul a fost că nimeni nu i-ar fi facut site-ul si daca nu are bani atunci trebuie sa nu aiba nici site
astea i-se pare discriminare cum sa nu fie serviti de cat cei care platesc!
sau altii cer putin mici nimicuri la inceput apoi incep sa cera in aceiasi bani din ce in ce mai mult si eu nu aveam cum sa ma opresc pentru ca deja ma imprumutasem de bani ca sa am din ce sa platesc chirie si totate cele necesare timp de 4 luni cat am lucrat la site-ul respectiv si pana la urma sa ajuns sa muncesc 1 an ca sa iasa asa cum si-a dorit pentru ca mereu venea cu cerinte noi sau sa mai schimbe cate ceva

Nu te incurca cu românii! Vor mult bun și ieftin!
și dacă cumva reușești să le oferi mult bun șî ieftin îti trag ei țeapă undeva să ieși in pagubă
Au zeci de ani de experiență în a nu plăti marfa primită!

CA SA NU SE SIMTA NIMENI DISCRIMINAT SAU CALOMIAT VREAU SA SPUN CA NU TOTI ROMÂNII SUNT AȘA CUM AM PREZENTAT MAI SUS!
DOAR CĂ EU ÎNCĂ NJU I-AM ÎNTÂLNIT PE CEI CINSTIȚI CORECȚI CARE PLĂTESCA FĂRĂ SĂ COMENTEZE
CARE SUNT MULȚUMIȚI DE CALITATEA PRODUSELOR SAU A SERVICIILOR PRESTATE
Eu înca nu i-am oferit
asta nu inseamna că nu există și Români cinstiți!
pentru că ar trebui atunci să se schimbe gramatica limbii șî atunci când spui român hoț mincinos țepar calic ursuz
să se numeasca din start ca ar fi un pneonasm.

ca sa nu se supere nimeni
chiar ii felicit pe cei care reușesc să plătesca și să mulțumesca pentru ceea ce primesc!

8 răspunsuri:
| TheMaker a răspuns:

Într-un bistro mobil, pe roți. Ceva spațios și elegant, construit într-un autocar mare. Cu mâncarea nu poți să dai greș.winking

| Simpatic a răspuns:

N-as investi in nimic ca e o suma relativ mica, m, as duce la serviciu in continuare si din 100k lei as mai baga mana cand si cand in ea cand e nevoie de ceva mai scump.

| mgtow a răspuns:

Salon de masaj erotic - mai ales in orasul meu vin multi turisti si ies bani in conditii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As investi pe bursa pentru venit pasiv, in instrumente cu grad de risc redus/mediu, dupa ce mi-am facut analizele necesare.
sau te referi pentru venit activ tu?

| zilog a răspuns:

EU I-AS INVESTI IN ELVETIA SA IMI IAU CETATENIE ELVETIANA

IN ROMANIA AM TOT INVESTIT AM AVUT TOT FELUL DE AFACERI IAR ACUM M-AM SCÂRBIT ȘI MI-AM LUAT TRAISTA ÎN BĂȚ ȘÎ DUPA 20 ANI DE ÎNVESTIȚII am pierdut viața aiurea!

Dacă aș avea 200 de ani de trăit aș mai incerca să investesc in Româinia.,

1) Dacă îți merge bine concurența îti trimite scandalagii șpăguiți în mod intenționat să spună ca produsele sau serviciile tale sunt proste și că ești un excroc și să cheme toate controalele posibile și imposibile să te distrugă să te închida
PENTRU CĂ MAJORITATEA ROMÂNILOR SUNT FOARTE INVIDIOȘI
CRAPĂ TENIA ÎN EI DE INVIDIE CÂND VEDE CĂ ÎI MERGE LA CINEVA BINE!

| AlinMrs a răspuns:

In cursuri, seminarii, carti de business si dezvoltare personala. Iti garantez ca daca faci asta investitia o sa fie infinit mai mare. Intrebarea e, esti dispus sa oferi timp si sa depui efortul necesar pentru a face asta? Fara o structura si educatie financiara nu ai sa fii capabil sa produci nimic cu suma asta de bani.

| laSoledad a răspuns:

Nu merita sa dai 100.000 de lei pe cursuri, seminarii, carti de business si dezvoltare personala. laughing Alea le gasesti si gratis pe internet. Aia care tin cursurile si scriu acele carti de "dezvoltare personala" doar isi fac bani de pe urma celor gura-casca care platesc asa ceva, crezand ca o simpla carte le va schimba viitorul. Nu ajuta doar cartea, vorba, ci fapta.winking

| Frank51 a răspuns:

Imobiliare
Companie web design
Companie IT
Companie sisteme supraveghere
Orice alta companie la care profitul este foarte mare