| SERIALS a întrebat:

In ce domenii se fac bani? Zic de bani grei, salarii mari.

26 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

IT. Dar trebuie sa fii bun.

| Violleta2022 a răspuns:

In politica, ca parlamentar!

| sierra1 a răspuns:

Licit?
la stat/privat?

| sierra1 a răspuns:

La ce ești bun?

| Cosmin86 a răspuns:

Ai nevoie sa te bage cineva in IT? Serios? Sunt salarii si de 3000 de euro in Bucuresti fara nicio pila, fara sa cunosti pe nimeni. Dar trebuie sa fii un programator bun.

Sunt o gramada de job-uri bine platite, Adobe, Amazon tocmai a deschis un centru la Bucuresti, UiPath vin cu un pachet de beneficii foarte bun (4 salarii in plus pe an + actiuni), etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu chiar 2-3 ani, cam 5-6. Dupa 3 ani o sa ai cam 7-8000.

Si nu uita de actiuni (daca vorbim de Amazon, Adobe, uiPath, fitbit), si din alea faci bani seriosi, in paralel cu salariul.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Joker3134):

In Ro eu stiu ca pe jocuri esti mai prost platit.
Da, poti ajunge la 4000E, cam asta e maximul, dar sunt foarte putine firme care ofera asta (in general cu salariu+actiuni trecu de 4k pe luna).

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru Joker3134):

Depinde, sunt perioade si perioade, inainte de un release normal ca e mai stresant.

Depinde si de firma, spre exemplu la uiPath e foarte stresant, de-aia eu i-am evitat chiar daca ofera super multe chestii.

| Cosmin86 a răspuns:

Serios? Ia uita-te cat castiga un programator bun in Bucuresti.

| Sn4k3 a răspuns:

Afaceri, IT, medicina.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Profesorii universitari iau prea multi bani pentru munca (aproape) nula pe care o depun.

| sierra1 a răspuns (pentru supadeceapa):

Ei, nici chiar așa - uite avem și noi p-aici "nește" exemplare d-astea de "profesori" ce dau lecții la toți (mă rog, așa zic ei, incercând inutil să se facă auziți)

| RoCkKiD a răspuns:

Domeniile cele mai banoase in Romania sunt IT/energie (extractie/prelucrare petrol)/ banci/ asigurari. Dar cam din fiecare domeniu te poti alege cu un salar bun, depinde cat esti de bun si cat de departe ajungi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

în câmpul tactic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar fi atat de usor, nu crezi ca tot ar face numa ala?
Sa fim serios suntem in Romania, o persoana cu studii superioare ce lucra in domeniu ia sub 1000 de euro...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca asa vrea chiar toata lumea, poate asta e mersul lucrurilor... poate asta e natura in realiate...
Binez acum trecand peste mistouri, chiar trebui sa gasim o solutie!

| alex495 a răspuns:

Pentru noi astia pamanteni care nu avem mosteniri sau parinti in parlament sa ne bage si pe noi in IT, urmat de medicina si Inginerie. Ca salariu nu iei mai mult de 1000 de euro decat daca esti manager ul firmei sau ai firma ta sau furi intr-un fel sau altul. Parlamentarii au salarii mari, stiu ca sar de 10 mii de lei pe luna, se duc 2 zile pe sapt la parlament acolo, voteaza si au sofer, bonusuri, vacante etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Ai grja, caci tu i-ai votat pe oamenii aia sa fie acolo! De-ar sti poporul adevarata lui valoare...

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am votat eu sa fie dragnea bulangiu si sa schimbe 3 guverne. Nu am votat eu psd ul sa aiba majoritate parlamentara cu alde, nu am pus o eu pe dancila prim ministru. Nu am votat eu sa aiba aia pensii speciale si alte bonificatii. Nu am votat eu ca pnl sa fie muci si sa nu aiba putere deloc parlamentara nefiind condusi de un om capabil

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Dar totusi, majoritatea asa a votat, deci poate asa e bine.
Bone, acum trecand peste ironie, cred ca ar trebui sa fie facita o schimbare. Adica vere, mereu de ce cei de sus trebuie sa fie hoti, prosti de bubuie si nepatriotici? Pentru ca,, asa vrea poporul"?

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu acolo nu ai cum sa ajungi sa schimbi ceva fiind prea mic si caracatita e enorma, dupa parerea mea ca sa ne revenim cum ar teebui sa scoatem cacaturile de pensii speciale si alte dracovenii ar trebui o revolutie. Degeaba ajunge chiar si USR ( cica astia ar fi cei mai curati dar nu cred) ca ei nu o sa poata de mafie sa schimbe ce au facut aia. Sunt interese prea mari, judecatori, politisti, comandanti de armata. Sunt prea multi din astia mari si esti cu mainile legate

| AlexDarius3 a răspuns:

Parcagiu.