| Ionicajunior a întrebat:

In ce situatii se pot lua fonduri europene pentru o afacere in care tu contribui 0% iar ei 100%?
Ca am auzit cazuri

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista asemenea situatii!
Fondurile europene se dau numai daca ai deja o baza materiala de 30-40% din valoarea investitiei.
Dar ti-am exlicat asta in alt topic. Poti merge sa citesti si singura conditile accesari fondurilor europene.

Uite aici:

"Vor putea solicita finanțare firmele care se încadrează în categoriile microîntreprinderi, întreprinderi mici și întreprinderi mijlocii din mediul urban. În mediul rural, doar întreprinderile mijlocii vor putea accesa acești bani.

Valoarea finanțării nerambursabile acordate este de minimum 200.000 euro și maximum 1 milion euro (ajutoare de minimis și ajutoare regionale).

În regiunea Nord-Est, valoarea maximă a fondurilor nerambursabile va fi de 60% din cheltuielile eligibile pentru firmele mijlocii și 70% pentru firmele mici și micro.

În regiunea Vest, valoarea maximă a fondurilor nerambursabile va fi de 45% din cheltuielile eligibile pentru firmele mijlocii și 55% pentru firmele mici și micro.

Restul din cheltuielile eligibile plus cheltuielile neeligibile din proiect va trebui suportat de beneficiar (din surse proprii, credite bancare etc.)."

sursa:
https://www.b1.ro/......96458.html

Si evident, poti merge pe site-ul oficial si al Ministerului si citii conditiile de eligibilitate:
https://ec.europa.eu/......funding_ro

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Condițiile de acordare se găsesc explicate pe situri specializate.
https://fondurile-europene.eu/ghid-fonduri-europene-2014-2020/