| lovelyunicorn48 a întrebat:

In funcție de ce anume depinde cursul valutar euro-ron?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cel mai simplu mod de a înțelege. Și valutele sunt mărfuri. Dar și raportul lor este o marfă.
Pentru fiecare sunt vânzători și cumpărători. De exemplu dta pleci în străinătate și dorești că cumperi Euro. Dacă o firmă vrea să cumpere carne din străinătate. Dacă sunt mai mulți cumpărători de euro, decât vânzători, prețul mărfii Euro/Ron crește

| Ivanov27 a răspuns:

Salut, daca te referi la factorii care influenteaza cursul valutar, aici poti gasi informatia necesara : https://profitpoint.ro/10-factori-care-influenteaza-cursul-valutar