| cllauddiuu a întrebat:

Informatii privind deschiderea unei afaceri.
Am 25 de ani, vreau sa deschid un SRL si sa accesez fonduri europene, daca este posibil, daca nu, fara fonduri.
Un magazin de mobila, o hala, ca si constructie, mobila noua, import Austria, Germania sau second. Care afacere este mai rentabila? cu mobila noua sau sh? parerea voastra.
Costurile pentru teren, hala, masina, produse, le stiu.
M-ar interesa restul, cost srl, taxe care trebuie platite, daca pot accesa fond pentru asa ceva si parerea dvs, care dintre ele este mai rentabila si voi ce credeti? In afara stiu ca oamenii pun accent pe calitate, aici cantitate (ieftineala).
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Sunt diverse programe pentru IMM-uri. Dați căutare pe Google sau local, căutați firme care se ocupă cu fonduri europene. Toate acele costuri depind de zona comercială unde veți dori să vă desfășurați afacerea. Depinde de suprafața totală pe care o doriți.
Iar, referitor la mobilă, depinde de orașul unde locuiți. E un oraș cu putere financiară mare, mobilă nouă, dacă nu, mobilă second-hand.
Oricum, vă trebuie o consiliere din oraș, nu de aici. Aici găsiți doar sfaturi. Dar, o afacere o deschideți doar cu ajutorul unei firme din localitatea dumneavoastră!