| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

Intrebare: ce iq imi trebuie ca sa fiu capabil de a invata o meserie la profesionala?

12 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Nu sta nimeni la vreo facultate sa iti masoare IQ-ul la admitere sau absolvire. De ce crezi ca asta ar conta la o profesionala... Daca iti place ce faci, inveti mult mai usor.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu am mai auzit asta pana acum laughing
Nu sta nimeni sa isi masoare IQ inainte sa intre la un loc de munca. Esti capabil cand poti sa faci ce trebuie sa faci acolo.

| Celcestietot a răspuns:

Nu îți trebuie neapărat IQ, ci exercițiu. La profesională este ca spălatul pe dinți, îți intră în reflex (meseria)winking.

| Sn4k3 a răspuns:

| RoCkKiD a răspuns:

Contrar miturilor despre IQ, nu trebuie sa ai 150 ca sa excelezi intr-un domeniu. Premisa de la care pelaca conceptul de IQ este ca un om mediu cu IQ de 100 poate excela intr-un domeniu. Nu o sa fii un einstein care le avea si cu fizica si cu cantatul la vioara dar cu un Iq normal poti castiga un nobel.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Bătrânii spuneau in urma cu multi ani ca meseria se fura nu se învăța.

| FreddieM a răspuns:

Meseria o inveti dupa talent si aptitudini, n-are nici o treaba iq-ul.
Cunosc persoane asa zis,, inteligente" cu diverse studii superioare, care nu-s capabile sa bata un cui. Dar ce mai zici de un alt pretins,, inteligent" avocat cica, care cu harta-n mana a tocmit un insotitor sa ajunga de la Londra la aeroport. Dar a citit mii da carti tipul mamma mia, ce realizare. Si daca-l pui sa faca un ochi scapa tigaia pe jos. Nu va mirati, exista realmente personajul.
Nu te ingrijora, poti pleca de la zero fara probleme, ba chiar e mai bine, pentru ca vei invata totul corect si cu aia ramai.
Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de meserie, 100 cat e media e suficient in multe, daca vrei sa fii la nasa sau Facebook ar fi util minim un 120 dar nu stiu de astfel de statistici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Învață că sa iei capacitatea și băgate la un liceu acolo înveți mai mult teorie la profesionala te învață practica de fapt tot ceea ce contează e sa ai studii medii ca să te poți angaja eventual poți urma și o facultate iq nu știu dacă contează asa mult având în vedere ca unu cu sindrom down o obținut nota 8 la bac.si unu cu retard mintal la fel învata foarte bine la școală era printre cei mai buni din clasa la învățătură dacă nu chiar cel mai bun asa ca stai chill ai stima scăzută atâta tot nu ai încredere în tine nu te mai gândi la iq ca nu te bagi la NASA trebuie doar sa îți placa și sa îți dai interesul în ceea ce faci restul vin de la sine.

| oz_1736 a răspuns:

Conteaza sa-ti placa meseria si sa fii receptiv. Scolile profesionale sunt bazate mai mult pe practica decat pe teorie. Facand practica in domeniu inveti mai repede decat sa intelegi teoria, care poate fi greoaie. Ex: vazand un motor dezasamblat si il asamblezi tu, intelegi mai usor functionarea

| FerLin a răspuns (pentru oz_1736):

Sunt de aceeasi parere. Nu cred ca ar trebui sa te preocupe deloc IQ-ul cand incerci sa inveti o meserie practica, prin practica. Daca o faci cu placere e tot ce conteaza ca sa reusesti!

| Andrei200202 a răspuns:

Dacă ar fi așa atunci după intrebarea pe care ai pus-o, cu iq-ul ăsta nu ai primi nici ajutor social