| Denyyy08 a întrebat:

Intrebare pentru cunoscatori :
Am deschis o firma in ianuarie, mi-am facut mie contract de munca. Am plătit taxele catre anaf pentru primul trimestru, dupa care am decis sa renunt la firma si nu am mai reusit sa platesc. Suma adunata nu e mare, vreo 3000, o voi achita in decursul acestui an, apoi voi inchide firma. Contractul meu de munca l-am inchis in August. Intrebarea mea este, cand voi achita datoria la Anaf, la CNAS voi figura cu lunile (mai iunie iulie august) ca fiind asigurata? Pentru ca in momentul in care am intarziat cu plata, am pierdut asigurarea. Ma interesează daca la achitarea datoriei voi figura ca fiind asigurata pe aceste luni. E important pentru ca am nevoie de lunile astea pentru 12 luni asigurate ca sa ma calific pentru indemnizatia materna.
Astept un raspuns care sa ma lamureasca, daca aveti alte sugestii, le ascult. Sunt chiar destul de ingrijorata si m-ati ajuta foarte mult. Multumesc

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Buna! Ai deschis o firmă si din ce motiv ai inchis o? Cu ce se ocupa firma ta? Intre timp ai ramas insarcinată? Ca vrei sa aflii de indemnizatie, de ce nu mergi la casa de asigurari sa îi intrebi pe ei ce trebuie sa faci ca sa fi din nou asigurata, esti din Bucuresti? Ce varsta ai? Sarcina usoara si sanatate multa.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu poti figura ca asigurat, odata ce datoriile nu sunt achitate pe lunile respective.