| Angelsergiuboy a întrebat:

Ipotetic vorbind vreau sa iau un Credit pentru a cumpara un Apartament cu 2-3 camere in Oradea.
Un Salariu net de 2300 RON, se poate incadra la prima casa? Daca are vreo relevanta salariul net.
Cineva mi-a spus ca la ING pot lua un credit de maxim 60000 euro pe 20-30 de ani.
Exista vreo posibilitate si cam la ce dobanda ar fi, cat dai inapoi in 20-30 de ani daca este posibil asa ceva?
Care ma poate ajuta cu aceste informatii?
Sau unde gasesc cea mai mica dobanda.

2 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Atentie cu "cea mai mica dobanda"! Bancile care au dobanda mica, au comisioane mari. S-ar putea sa iesi ma scump.
Sfatul meu este sa mergi la 3-4 Banci, sa vada daca te incadrezi si sa ceri sa-ti faca o simulare de calcul, sa-ti spuna cat vei plati lunar si cat va fi suma finala, cu toate costurile (nu numai dobanda). La perioada lunga, costurile sunt mai mari. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti cauta pe net calculator credit online, in principiu rata maxima de creditare este 30-40% din venit, adica maxim 800 lei rata, asta inseamna un credit pe 30 de ani de vreo 28000 euro maxim pentru salariul tau. sunt si site-uri pentru comparatie dobanzi si rate pe net, precum conso, finzoom, etc. sau mai simplu, du-te la diferie banci si spune-le sa iti calculeze asta, cat credit iti pot da si in ce conditii