| tsal24 a întrebat:

Iti poti deschide o firma daca nu ai luat bacalaureatul?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, nu se cer conditii de studii pentru infiintarea unei firme, doar varsta de 18 ani, bani si sa nu fi fost condamnat pentru infractiunile prevazute de L.31/1990, rep. in 2004, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.6.(1) Semnatarii actului constitutiv, precum şi persoanele care au un rol determinant în constituirea societăţii sunt consideraţi fondatori.
  (2) Nu pot fi fondatori persoanele care, potrivit legii, sunt incapabile ori care au fost condamnate pentru infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii, infracţiuni de corupţie, delapidare, infracţiuni de fals în înscrisuri, evaziune fiscală, infracţiuni prevăzute de Legea nr. 656/2002 pentru prevenirea şi sancţionarea spălării banilor, precum şi pentru instituirea unor măsuri de prevenire şi combatere a finanţării actelor de terorism, republicată, sau pentru infracţiunile prevăzute de prezenta lege."

| StefanKogut a răspuns:

Da.

| Danzell a răspuns:

Iti poti deschide o firma indiferent de studii. oricum... conditiile nu sunt legate de studii. ci de incadrarea legala gen varsta, cazier, domeniu de activitate(sunt domenii la care esti obligat sa fii atestat sau fi lucrat gen cabinet medica, firme de paza, care implicit iti vor cere bacul)

| BogdanDediu a răspuns:

Normal ca poti! Bacalaureatul iti trebuie ca sa te primeasca la o slujba mai buna adica sa ai cunostinte nu trebuie sa ai bacalaureat ca sa iti faci o firma!

| legolas007 a răspuns:

Da o poti deschide fara nici o problema nu ai nevoie sa ai 10000 de studi sa conduci o firma