| anonim_4396 a întrebat:

La ce banca va tineti banii? As vrea sa deschid un cont pentru a pastra banii acolo.

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nat west

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

TBI Bank 4% DAE daca-i pui pe 15 luni.

| RAY a răspuns:

Raiffeisen bank, dar as vrea sa cumpăr cripto ca cumperi fără tva

| doctorandus a răspuns:

ABN Amro si Bunq.

Bunq costa 2.99 Euro/luna sa ai cont la ei (cea mai ieftina optiune) si iti ofera un card de credit Master Card, dar... fara credit (doar prepaid).

| doctorandus a răspuns:

Azi Bitcoin a scazut cu 4 mii dolari.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Iar in ultimele 5 zile a scazut cu 3690 USD.

| GabiDumitrescu a răspuns:

La Crypto.com. Nu, nu glumesc. E CEA MAI MARE TIMPENIE POSIBILA sa iti tii banii in banca acum! Vezi ca Nrx zice bine.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Inflație inflație da sa iti tii economiile in crypto e si mai mare tâmpenie. Mai ales acum cand sunt in cădere libera

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Tu te documentezi din presa, nu? Shiba INU - din primavara pana acum crestere de cam 7X. BAT - din decembrie anul 2020 pana acum, cam 8X. CRO, crestere de vreo 6 ori de la inceputul anului...

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Totul e sa stii cand sa cumperi si cand sa vinzi... ceea ce nu se poate sti, doar afla pe urma.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu ma documentez din presa.
Ma documentez din cele 15 cripto pe care le detin. Si nu mi as baga niciodata mai mult de 1% din economii in caruselul asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Totul e sa nu te grabesti. Sau daca te grabesti, iti asumi riscul. Exista monede la care investesti pe termen lung, mediu, si poocoins. La poocoins poti sa faci lejer 30-50-100X in cateva zile, daca esti pe faza si ai putina inspiratie. Desigur ca se aplica ce s-a zis aici, nu iti pui toate ouale in acelasi cos. Chiar discutam ieri despre asta cu un amic care e programator si investitor in zona crypto si mi-a zis fix asa - acum e inca in stadiu incipient piata per total, si daca iei 50.000 EUR si bagi cate 1000 in 50 de proiecte next-gen cum era Shiba INU la mijlocul lui 2020 cand s-a lansat, NU ARE CUM sa nu iti creasca macar unul de 100 de ori intr-un an, maxim doi. Plus de asta, nici la restul nu o sa dispara toti banii, logic, chiar daca din 50 sunt sanse ca 20 sa pice in bot si sa pierzi macar 50% pe ele, individual.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Daca ai ceva mai vechi de un an, chiar sunt curios si eu care e in cadere libera. Faptul ca ai 15 si au picat, ghinion. Si eu am cateva investitii proaste in cripto din primavara care au picat cam 40% de atunci. Ideea e ca BTC, ETH, inca vreo cateva sunt stabile pe termen lung si tot vor creste, chiar daca mai trec prin socuri.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu ms. Nu imi tin banii munciți in ceva atat de volatil si foarte important nereglementat de nimeni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Nu TOATE sunt volatile. Tu de exemplu in baza a ce ai ales monezile crypto in care ai bagat bani? Stii ca multe dintre ele au PRODUSE in spate care nu pica peste noapte, nu? De exemplu BAT. Sau CRO si BNB. Oricum, in alta ordine de idei, daca ajungi sa pui prea mult deoparte, risti sa crapi intr-o zi cu o gramada de economii... degeaba. Mai bine un mort sarac care si-a trait pe cit posibil viata din banii munciti decat cel mai bogat cadavru din cimitir, pana la urma.winking

| LoveSleep a răspuns:

La trading212

| Frank51 a răspuns:

Ce relevanță are? Sunt peste 20 de instituții bancare, cu mici diferențe de costuri.

| gabicoo a răspuns:

Nu pui toate ouale in acelasi cos.
2/3 ii poti pune la 2-3 banci, 1/3 acasa la saltea.
BCR, CEC, ING, BT.

Sauuuu YATZI ADIO BANK.
laughing

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Si platesti comisioane la 4 banci?

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e chiar asa negru dracul bancar romanesc. Si nici comisioanele prea mari. Eu am conturi la doua banci:
- la una am cardul de salariu si platesc doar un singur comision de administrare si pentru card si pentru contul de economii.
- la alta am un depozit in lei.
Dobanda acopera comisioanele. Tin banii la banca pentru ca in casa e destul de periculos. Am niste vecini campioni la sarit gardul.

| anonim_4396 explică (pentru gabicoo):

Ce viata cu adrenalina traiesti laughing)))) daca ai venit lunar, ai zero la orice banca aproape. Dar daca vrei sa pui o suma pentru zile negre etc iti cere ceva.

| Lukasssz a răspuns:

Transilvania.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ING. Cei mai buni

PS : ignora-l pe Cristi, nici măcar nu știe pe care planetă trăiește.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai pana la 24 sau 26 de ani au cont cu zero comision la raifaissen si bcr

| Crescent a răspuns:

BCR

| Tokyo44 a răspuns:

Libra BANK nu are costuri lunare, anuale sau zilnice.
Atât la conturi in valuta cât și in lei.
Sunt garantate fondurile in limita a 100 mii euro.

| MattteoAbz1111 a răspuns:

CEC Bank