| Varanudormi a întrebat:

La cumpararea in rate, se poate plati un avans din suma totala astfel incat rata sa ajunga sa fie mai putin pe luna? Mai exact daca totul face 3000 lei, platesc un avans de 300 lei si sa ramana 2700 si din astia sa mi se calculeze rata lunara?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde banca si daca ai un card de cumparaturi este perfect! Adica: unele banci penalizeaza plata in avans a imprumutului. Pe cardul de cumparaturi ai avantajul ca platesti in rate lunare, egale, uneori fara dobanda si poti plati si in avans fara sa fii penalizat. Ideea este ca eu iau in rate fara dobanda (12 sau 24 de rate). Ei pun toti banii de pe card (necesari pentru produs) intr-un cont separat si de acolo platesc lunar (ei, cei de la banca) ratele egale. Sa iau exemplul tau. Ai cumparat un produs de 3000 lei dar pe card ai 6000. Ei iau cei 3000 lei si-i pun intr-un cont separat. Daca, potrivit magazinului, poti sa-i platesti in 12 rate egale inseamna 250 lei pe luna. Din contul separat banca ia 250 lei pe luna si-i remite magazinului. Tu trebuie sa depui lunar minim 10% din din rata si poti depune in ultima luna toti banii dar in cazul asta vei plati dobanda. Daca insa platesti 300 lei lunar vei scapa in luna a 10-a de datorie. Banca va continua, insa, sa ia banii din contul depus de ei.

| Violleta2022 a răspuns:

Chiar daca platesti un avans, nu are cum sa ramana 2700 din imprumut, ca ai uitat sa adugi dobanda bancii.
Tu returnand in final vreo 3700

| sierra1 a răspuns:

Răspuns corect

| Claudiu1009 a răspuns:

Da se poate. Dar depinde prin ce ți-ai făcut rata lunara și dacă are sau nu comision. La cei 3000 de lei tu plătești cam 3800. Gen comisionul se calculează în funcție de rata.