| Demeister a întrebat:

La noi în România, dacă câştigi 10.000€ lunar, vei plăti taxe şi impozite mari?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru toate veniturile de aceleasi gen (salarii sau alte venituri) sunt aceleasi impozite si contributii la fondurile speciale, in aceleasi procente, cu exceptia veniturilor din jocuri de noroc.
Sigur ca cu cat suma venitului este mai mare si suma ce trebuie platita este mai mare.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal. Suma este mai mare. Procentul este acelasi. Uite un calculator: http://www.calculatorsalariu.ro/? action=calcs2&suma=1050
Daca dai la "Calcul avansat" poti sa faci diferite incercari si sa vezi. Vezi ca este in lei!

| darrio2007 a răspuns:

Aceleasi procente.Din suma respectiva.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai acelasi procent. Adica logic ca un procent dintr-o suma mare nu e tot aia cu acelasi procent dintr-o suma mica.

| alexandrualind a răspuns:

Probabil ca nu.

| Mihai1810 a răspuns:

Nu, se platesc aceleasi taxe.