| anonim_4396 a întrebat:

La noi in Romania, firmele IT cu cifra de afaceri de aproximativ 80.000.000 milioane de euro anual dupa plata impozitului cu ce profit raman?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu n-ai vazut ce enormitate ai scris, in privinta cifrei de afaceri? Stii cat inseamna ce-ai scris?
Trebuia sa scrii numai in cifre (80.000.000) sau cifre si litere 80 de milioane.
Nu se poate spune exact cu ce profit raman, poate diferi foarte mult de la firma la firma, in functie de politica de preturi, costurile cu materialele, amortizarea, forta de munca, etc.
O firma poate ramane cu 1 milion sau mai putin, alta firma poate ramane cu cateva milioane, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai asa ca nu e chiar atat de simplu. Profitul ala nu ramane efectiv firmei, el se reinvesteste. Cifra de afaceri nu are legatura directa cu profitul. Din aia 80 mil se platesc resursele umane, tehnice, logistica samd... dupa tot ce inseamna cheltuieli ramane un profit care se reinvesteste.