| Trolololol a întrebat:

Lira sterlina este cea mai puternica moneda din lume?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Trei ţări din zona Golfului Persic au cele mai valoroase monede din lume, cu o valoare de 2, sau peste 2 euro per unitate. Cea mai valoroasă este dinarul kuweitian, care poate fi cumpărat pentru 2 euro şi jumătate. Dintre aceste monede, doar lira sterlină este supusă fluctuaţiilor pieţei, celelalte având un călduros curs fix care le menţine valoarea. Fără să fie o ţară cu economie puternică, din Letonia provine bancnota în circulaţie cu cea mai mare valoare.
2, 54 euro = 1 Kuweit Dinar KWD
1, 96 euro = 1 Bahrain Dinar BHD
1, 92 euro = 1 Oman Rial OMR
1, 41 euro = 1 Letonia Lats LVL
1, 11 euro = 1 Marea Britanie Liră sterlină GBP

4 răspunsuri:
| eugem35 a răspuns:

Da
dar afacerile se fac in dolari si in europa in euro.
pretul la petrol se stabileste in dolari americani, si de aici toate o iau razna

| nutepriveste21 a răspuns:

O moneda este puternica atunci cand are stabilitate din punct de vedere inflationist. Pentru asta trebuie sa aiba in spate o economie puternica asa cum este cea din SUA, sau cea din UE.

| wefweiofhewgewiopgjewogwe a răspuns:

Da, ai dreptate!

| anna_1674 a răspuns:

Da, are cei mai tari muschi big grin