| Alexyo_Alexyo_1996 a întrebat:

M-ar interesa cum sa produc brichete din rumegus dar nu stiu modul de peparare ma poate ajuta cineva va rog

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde pentru ce doresti sa le folosesti rumegusul.
Pentru uzul tau casnic este suficienta inghesuirea rumegusului in niste pungi de hartie (in plastic miroasa urat in casa).
Daca doresti sa transporti rumegusul, atunci sunt doua modalitati:
- amestecarea cu un clei care nu miroasa la ardere + presare usoara in forme + uscare
- presarea cu forta foarte mare, incat liantul pentru rumegus sa fie chiar lichidul din lemn. Aceasta procedura necesita utilaje de presare industriale, care lucreaza la presiuni mari (50-100 bari).

Rumegusul se foloseste pentru prepararea placilor aglomerate lemnoase (PAL) folosita pentru mobila, constructii etc.) unde rumegusul amestecat cu material liant este presat rolat. Acel liant insa miroasa foarte tare la ardere si se produc si materiale toxice la ardere.