| Andu01 a întrebat:

Mă lămuriți si pe mine ce sunt acelea criptomonedele? Investești bani la mijloc si nu este sigură treabă daca dai lovitura sau nu?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Treaba nu e sigură deloc.

| LPCTSTR a răspuns:

Recomand videoclipul lui Catalin Moise, explica pentru toti care-i treaba cu cripto fara sa ai nevoie de cine stie ce cunostinte in domeniu: https://www.youtube.com/watch?v=KQQqHbuTyk0

| Brizbriz a răspuns:

Nooooooo, dai lovitura la sigur, daca stii cum, insa iti trebuie cateva zeci de milioane de $... CEL PUTIN

| MihaiSpeedster a răspuns:

Criptomonedele sunt niște bani imaginari. Niște oameni foarte deștepți s-au gândit ca sepot face bani din vanitate, necunoaștere, credulitate, și alte caracteristici. Au zis "Uite, pune-ți computerele la treabă și după ce rezolvă un număr mare de probleme complicate, tadaaa, ai un bitcoin. Ăsta nu e un obiect palpabil, e ca un cont, în care se adună niște puncte Dar fiind o chestie sofisticată, lumea cu cunoștințe limitate sau putere de înțelegere limitată crede că este ceva epocal". Nu îți folosește la nimic, doar știe lumea că ești destul de șmecher ca să ai bitcoin. Sau ethereum. Sau alte monede virtuale, denumite criptomonede. Daca vrei o analogie, criptomoneda e valută. Euro e valuta, lira e valută, dolarul e valută. Deci mai multe tipuri, dar la modul general, valută.
Și contul ăsta imaginar cu nimic în el se vinde pe bani reali. Se face speculă. E tranzacționat pe burse, cererea+oferta determină prețul. Mulți cred ca fac bani mulți cu investiție mică. Fals. E ca și când cumperi dolari cu 4 lei, iar mâine e 4.05 lei. Dacă iei un dolar câștigi 5 bani. Ca să faci profit mișto, trebuie să iei 100.000 de dolari. Numai că poți avea ghinionul să scadă la 3.95, și atunci ce să vezi, îți dai cu tesla-n oo.
În concluzie. Criptomoneda e un obiect de speculă. Prețul ei este foarte volatil. Creșterile sau scăderile nu au motiv real, cum e in bursa reală. Deci, neavând nici un factor pe care să prognozezi creșterea sau scăderea, pur și simplu joci ca la barbut. Dai cu zarul. Dai zar mare, căștigi. Dai zar mic, pierzi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Ai bagat-o in ceata cu explicatiile tale laughing
(este fata)

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru Violleta2022):

Esența e în ultima frază. Dai cu zaru’?

| Andu01 explică (pentru Violleta2022):

Nu înțeleg de ce trebuie sa comentați dvs mereu, Dna Violeta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andu01):

De ce nu?
Doar clarificam ce esti fata.

"în 2 Iulie | Andu01 a întrebat:
... Buna! Mă numesc Andra, am 19 ani, locuiesc la țară..."

| Andu01 explică (pentru Violleta2022):

Doamne, o sa te blochez, sa nu mai dau de tine. Ești prea ironică și enervantă