| micuady a întrebat:

Mai multe publicatii online, scriu despre marirea salariului minim pe economie din 2021.
https://calculator-salariu.net/salariul-minim-creste-din -2021.html

As dori sa stiu daca este doar un zvon sau salariul minim pe economie va creste de la 1 ianuarie 2021.

Multumesc anticipat.

27 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod sigur ca salariul minim brut garantat la plata va creste de la 1 ianuarie 2021, avand in vedere si L.174/2020, de modificare si completare a OUG 217/2000, prin care s-a stabilit ca acesta va creste in functie de cosul minim de consum pentru un trai decent, citez:
"ART. 3.Coşul minim de consum pentru un trai decent constituie elementul principal de fundamentare a salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată şi a politicii salariale."
Cu cat va creste salariul minim va stabili Guvernul printr-o HG, de regula prin luna decembrie 2020.

| sierra1 a răspuns:

Potrivit unei propuneri legislative adoptate - proiect a fost initiat de PSD

in condițiile date, așa ceva NU se va intâmpla!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca o sa se intample, din pacate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Inca o propunere a imbecililor de la pesede care vor cu tot dinadinsul sa ne duce pe urmele Venezuelei si dupa aia sa dea vina pe penelei - care si astia sunt niste cretini, dar nici in halul ciumatilor.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu ti-as recomanda ca, daca nu ai cunostinte de economie, sa stai si sa asculti. Ai spus o prostie cat un munte.
PS. Nu sunt PSD-ist, nu sunt PNL-ist, nu fac politica.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si inca ceva: as vrea sa traiesti cu salariul minim de acum, dupa ce toate preturile la produsele de baza au explodat. De asemenea cum vor fi muritori de foame peste 10-15 ani toti pensionarii care au lucrat pentru salariul minim de acum, adica cel putin 40% din populatia tarii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ca faci politica sau nu e irelevant. Sa inteleg ca ti se pare ok umflatul salariilor cu pompa doar pentru a nu mai fi pe primul loc la diferenta intre stat si privat? Nu ar fi mai de bun simt sa aduca salariile de la stat la un nivel decent? A nu se intelege gresit, insa leprele de prin primarii si diverse institutii gen ANAF sau DSP-uri DSJ-uri ar trebui sa ia salariul minim pe economie + bonusuri de performanta care sa se dea pe baza unor criterii clare, transparente, si fara posiblitate de interpretari. Uite, zice Ioan de treaba cu cosul ala minim de consum. De ce a crescut valoarea lui? Pentru ca pesedeii au pompat fara noima salariile TUTUROR bugetarilor, pentru ca exista imbecili cu pensii mai mari decat fostii presedinti ai SUA care nu au cotizat macar - nu zic de procurori sau piloti de avion, zic de tot felul de primarei de pe la tara, militari care nu au tras in viata lor un glonte, si alti cretini.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ai fi mirat, insa traiesc cu sub 2000 RON lunar de ceva vreme. E hardcore, dar nu imposibil. Am avut si 2000+ EUR cu niste ani in urma, nu e mare bai. Stii proverbul ala cu strinsul curelei? Multi romani nu au habar nici o boaba de educatie financiara si management al resurselor... si mai e si mizeria cu presiunea sociala. Da' ia uite ce au ailalti, vai...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

2000 de lei nu este egal cu 700 de lei. Eu cunosc lucrul din realitatea acestor oameni. Tu doar din auzite.
Stransul curelei pana unde? Chiar ca esti de un cinism rar intalnit.
Din punct de vedere economic, consumul este un motor important al dezvoltarii. Dar daca populatia nu are bani, cum sa consume?
Pune mana pe o carte de economie de liceu si apoi spuneti parerea.
A ajuns acum toata lumea sa se priceapa la economie. Inainte se pricepea toata lumea la fotbal si la...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu te supara, cu neofiti in materie nu mai discut.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

De cand e 700 salariul minim?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu ma refeream la pensionarii care au muncit si vor munci pe salariul minim.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Daca muncesti o viata intreaga pe salariul minim si nici nu esti in stare sa faci ceva side gigs din care sa mai pui deoparte... ghinion, ti-o meriti.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Uite o gandire unilaterala. Nu toti pot munci pe salarii mari, si locurile de munca unde se da salariul minim trebuie ocupate, altfel am ramane fara multe din meseriile atat de folositoare.
Am mai auzit si teoria ca daca nu-i convine, sa plece. Ce gandire ingusta. Pai daca pleaca el (ea) de pe post nuvine altul care are aceiasi soarta? Si apoi mai sunt si multe persoane care nu au o pregatire sau nu gasesc de munca pentru pregatirea lor. Acestea ce sa faca? Sa astepte pana se iveste ocazia si sa moara de foame?
Orice patron cauta sa dea un salariu cat mai mic. Statul, prin atributiile lui este oligat sa asigure legislatia si sa ea masuri ca veniturile sa fie repartizate cat de cat echitabil.
Eu iti propun sa iesi din gandirea ta empirica si sa te axezi pe realitatea existenta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Da boss, dar chiar si la alea pe salariul minim in timp se adauga spor de vechime si - de ce nu - bonusuri de performanta. Adica sa zicem ca iau una mai grea de cap, nu foarte frumoasa, nu foarte indeminatica, ca si femeie de servici. Dupa 10 ani, fata e in continuare nu foarte frumoasa, grea de cap, dar face de doua ori mai multa treaba si mai bine. Pai sa nu ii dau mai multi bani?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"Orice patron cauta sa dea un salariu cat mai mic." Si zici ca la mine e gindire unilaterala...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Trebuie sa mai capeti experienta, ca esti in afara subiectului.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dar tot la salariul minim este incadrat, ca si cei care nu sunt la salariul minim este incadrat, primesc asemenea bonusuri.
Si cati din patroni dau asemenea bonusuri la toata lumea? Dimpotriva, le da la negru o anumita suma care nu este fiscalizata si nu intra la calculul pensiei. Asta este principala cauza pentru care statul trebuie sa mareasca salariul minim.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu cumva asta e principala cauza pentru care statul trebuie sa colecteze impozitele cum trebuie? Adica tu zici ca e ok sa le dea in cap celor corecti pentru ca unii fac evaziune. Si tot eu sunt ala infara subiectului!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu cred ca tu intelegi in dunga ceea ce spun eu. Unde am spus eu ca sunt de acord cu evaziunea? Dimpotriva eu am spus ca daca salariul minim este mic, evaziunea salariala este mai mare, deoarece angajatul primeste mai multi bani la negru, adica nefiscalizati.
Dar vad ca tu nu intelgi nici cele mai elementare lucruri pe care le spun. O tii langa cu ale tale.
Dar tu crezi ca statul are cate un functionar pentru fiecare firma, care sa urmareasca daca face sau nu evaziune. Daca ai avea minime cunostinte de economie ai stii ca aceasta este o metoda economica de prevenire a evaziunii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Da breh, si daca umfli salariul minim insa nu reduci fiscalitatea asupra lui, omori o gramada de comercianti mici, firme mici, chiar si firme mai mari unde majoritatea banilor se duc la salarii. Daca s-ar mari salariul minim la 2000 NET, dar cu taxe zero, as fi de acord, pentru ca nu ar avea impact asupra costurilor si nici nu ar genera inflatie cum s-a intimplat mereu la maririle de salarii si pensii facute fara nici o noima. Statul nu trebuie' sa aiba cate un functionar pentru fiecare firma - e suficient sa le oblige pe alea unde e posibil - majoritatea - ca toate tranzactiile sa se faca prin banca. Ce zici, in Elvetia si Norvegia e evaziunea mai mare sau mai mica ca la noi? Saracii de ei, am auzit ca sunt rupti rau de tot elvetienii si norvegienii astia.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Esti in afara subiectului, asa ca nu o sa-ti mai raspund. Cand eram copil, in sat la mine era un cetatean care scotea pe gura niste aberatii cat casa. Spunea, printre altele, ca daca ar fi ministru ar face minuni. Dar saracu' avea 4 clase. Nu subapreciez inteligenta nativa a unor oameni nescoliti, dar lipsa de scoala ne-ar duce unde ne-a dus Elena Ceausesci, ca doar ea a condus in ultimii ani, dupa ce Nicolae a fost lovit de aripile unor boli psihice. Tu vrei sa-i calci pe urme "tovarasei"?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Da, sigur, sunt in afara. Raspunde-mi cum de Elvetia si Norvegia se descurca fara salariu minim.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Daca nu intelegi nu o sa-ti dau eu lectii de economie si modelele acesteia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

OK, nu-mi da lectii, da' raspunde la ceva foarte simplu: e economia noastra complet pulbere si bazata pe consum? Merge ea in minus si majoritatea angajatilor cu salarii peste medie sunt bugetari - daca lasam deoparte programatorii de la privat? Sau nici faptul ca afacerile mici si mijlocii sunt motorul oricarei economii sanatoase nu e corect?

| GabiDumitrescu a răspuns:

My bad, am omis un detaliu - consum al produselor si serviciilor PREPONDERENT DIN IMPORT. P.S. Sint si acum chestii care tin nspe ani... dar alea costa. Si e nevoie de educatie financiara solida pentru a alege cu cap, mai exact produse care costa putin pe termen lung, desi aparent sunt mai scumpe cand te uiti la ele din scurt.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Deloc, dar ti se pare normal sa vezi lapte din Ungaria la noi pe piata sau usturoi din *** China? Iti zic eu, nu e normal deloc. Uite, si majoritatea carnii de porc de pe piata e importata!