| Furnicuta000 a întrebat:

Mama are niste bani stransi (cateva zeci de mii de euro) si ii e frica sa ii tina in cont. Zice mereu ca vrea sa ii scoata si sa ii ascunda pe undeva, ca cica a auzit povesti cum ca dispar banii din cont si e foarte stresata din cauza acestor bani pentru ca sunt practic economiile ei de foarte multi ani. Eu nu stiu ce sa ii spun. Aveti voi vreun sfat? Multumesc

Răspuns Câştigător
| ElenaSt2011 a răspuns:

Cea mai buna idee este ca o mare parte din bani sa fie depusi in fonduri de investitie la banci. Asta din doua motive:
1) banii respectivi sunt investiti de banca in: obligatiuni (de stat), bursa, valuta, etc, iar cand fondul de investitii are randament, banca ii ofera un castig, care este mereu MAI MARE decat dobanda primita in cazul depunerii banilor in cont de economii cu dobanda la termen.

Sunt trei tipuri de investitii: cu risc mic, mediu si mare.

Fondurile de investitii in obligatiuni cresc ZILNIC desi putin -- cu cativa banuti pe zi, dar cresc sigur si nu scad niciodata.

Trebuie doar sa rascumpere banii investiti, in momentul cand fondul de investitii este in crestere. Astfel NU PIERDE nimic, ci doar castiga.

Eu am castigat bani frumosi astfel.

O banca buna este banca Transilvania, care nu are comision de intretinere lunara.

2) banii depusi in fonduri de investitie la banca, NU POT fi scosi din cont de catre hackeri NICIODATA.

Asta pentru ca si cand proprietarul fondului de investitii cere banii investiti, trebuie sa astepte doua zile dupa depunerea cererii.

DOAR banii care exista in cont curent pot fi scosi de hoti, cu ajutorl cardului.

Banii depusi in conturi de investitii sunt feriti de atacul hotilor, fiind investiti de banca si nu lasati sa zaca in contul curent, precum depunerile obisnuite de bani.

O alta idee este sa depuna banii la mai multe banci. In caz ca vreo banca ar da faliment, i-ar ramane banii depusi la alte banci. Nu toate bancile dau faliment simultan.

Sigur ai auzit proverbul " sa nu pui toate ouale intr-un singur cos."

Cea mai proasta idee posibila este sa tina banii in casa. Daca ii fura hotii (care au cagule pe fata si manusi pe maini) sunt mici (sau chiar nule) sansele de a fi prinsi. Si chiar daca sunt prinsi hotii, daca banii au fost cheltuiti, nu se pot restitui proprietarului.

Dar la banca sunt cele mai mici riscuri.

Sper ca atatea raspunsuri postate aici, sa o lamureasca pe mama ta sa nu scoata banii din banca si sa-i tina in casa.

38 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi cea mai mare prostie sa faca asta. Exista risc mai mare sa piarda astfel economiile. Din cont banii nu dispar fara urma si daca nu ar fi vina ei banca este obligata s-o despagubeasca. Chiar daca banca ar da faliment ea ar fi despagubita de Fondul de garantare, acesta garanteaza depozitele de pana la 100.000 euro sau echivalentul in lei ori alte valute.

| Furnicuta000 explică (pentru Ioandelasal):

Pai daca i-a intrat in cap ca banii nu sunt siguri acolo la banca...acum cateva zile a auzit si ca o prietena de-a ei a ramas fara bani in cont (multi bani) si a umblat pe la banca sa vada ce s-a intamplat cu ei. Pana la urma s-a aflat ca iubitul ei profitor a furat banii dar mama tot crede ca se pot face si alte metode de frauda.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Furnicuta000):

Deci prietena mamei a fost de vina si nu banca. Atata timp cat nu dai altuia ocazia de a umbla la contul tau nu ai nici o problema.

| mgtow a răspuns:

Seif in casa

| Simpatic a răspuns:

Banii din banci sunt asigurati, asa ca daca careva pleaca cu banii sau vreun hacker sparge si isi tranfera sume de bani, cei pagubiti primesc oricum banii inapoi, deci nu are de ce sa isi faca griji din acest punct de vedere.
Daca ii este totusi teama obsesiv, poate cumpara un seif si il poate tine in casa undeva intr-un loc ascuns, sau undeva in perete, nu ma refer la seifuri de acelea mari si grele de sute de kg, ci unele mai micute care costa pana in 300-400 de lei, au si mod digital si tot ce vrei, sunt si din metal tare, ca le poti arunca de la etajul zeci si nu se distrug.

| doctorandus a răspuns (pentru Simpatic):

Bancile nu acopera sumele furate de hackeri "din vina proprie". De ex. daca ai instalat un program piratat pe PC se considera "vina proprie". Daca ai trimis datele cardului unui escroc care ti le-a cerut prin internet si i-ai trimis coduri pentru aplicatia bancara pentru internet este "vina proprie". Daca ti-ai trimis cardul la o adresa de "reinnoit carduri" si ai comunicat PIN-ul prin internet este "vina proprie". Daca ai facut click pe un link trimis de escroc este "vina proprie".

| Simpatic a răspuns (pentru doctorandus):

Nu ma refeream la ce iti fura hackerii cand tu nu stii sa folosesti pc-ul sau alt device, ci cand hackerii reusesc sa treaca de sistemele de protectie bancare si golesc conturiwinking

| William a răspuns:

Daca ii are la o banca nu ar trebui sa isi faca griji dar daca ii are in pay pal ar trebui sa ii scoata cat mai repede.

| Furnicuta000 explică (pentru William):

Pai la banca sunt, ca nu am lasat-o eu sa ii scoata

suntserios
| suntserios a răspuns:

Banuiesc ca e o gluma totusi nu?
Adica cine are asemenea idei sa tina zeci de mii de euro ascunsi? Ca sa nu zici ca pierde sute de euro din dobanda. Nu ii place sa aiba bani sa ii investeasca, din cateva zeci de mii iei un apartAment

| mihai69 a răspuns:

Banii „dispar" din cont, mai ales dacă îi ții în euro într-o bancă din România. Eu nu știu de vreun cont în valută care la final de an să aibă mai mulți bani în el decât ai depus - dacă aplici rata inflației, taxele, dobânda și comisioanele, constați că ieși pe minus. Nu cu mult, ce-i drept, dar totuși... Deci e mai bună fie o investiție pe piața bursieră sau imobiliară, fie transformarea în lei și depunerea în conturi/ depozite „la termen" (care asigură maximum de dobândă).
Oricum ar fi însă, băncile încă mai sunt cel mai sigur loc unde să ții niște economii.

| doctorandus a răspuns:

Da, da, scrie asta pe forumuri sa vezi cum o sa-i sparga casa hotii.

| doctorandus a răspuns:

Parerea mea e sa-i tina la o banca solida, care nu poate da usor faliment, de ex. ING. Si sa nu aiba controlul contului prin internet, ca pot intra hackerii.

Din cate am inteles in UE depunerile pana la 100 000 Euro sunt garantate de stat si celalalte banci, in caz ca da banca faliment.

| Furnicuta000 explică (pentru doctorandus):

Eu am cont ING si intru mereu de pe telefon dar nu m-am gandit pana acum la hackeri. Ei pot fura bani fara sa imi dau seama? Adica sa faca transferuri?

| doctorandus a răspuns (pentru Furnicuta000):

Fara sa-ti deai seama... nu chiar, pentru ca iti dai seama pe urma ca-ti lipsesc banii.

| Osneros a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nici n-ai de ce să te gândești la hackeri, atâta timp cât ai o parolă decentă (nu "123456") și nu ești o persoană foarte importantă (felicitări, aici te încadrezi deja). Crezi că riscă cineva ani grei de închisoare să-ți fure ție 300 de lei? Într-adevăr, există hackeri destul de buni încât să fure bani și să scape, dar ținta nu o să fii tu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa cumpere un apartament si sa il inchirieze. Cine sta cu economiile blocate astfel si-o merita daca se intampla ceva. In alta ordine de idei, depunerile pana la 100k sunt garantate, ar fi fost cazul sa se streseze daca avea milioane...https://www.bancatransilvania.ro/garantarea-depozitelor/

| Frank51 a răspuns:

Unii au 100 de milioane de euro in banca...

| johnnny123 a răspuns:

Bănuiesc că a auzit povești despre bani care dispar de pe carduri. Asta se mai întâmplă, dar de cele mai multe ori tranzacțiile frauduloase se pot anula și banca îți returnează banii.

Dar dacă își face un depozit bancar (nu un cont curent cu card atașat), atunci banii sunt în deplină siguranță și numai ea poate dispune asupra lor. Ba mai mult, își primește banii chiar și dacă banca dă faliment, pentru că depozitele sunt garantate de stat în limita a 100 000 de euro.

De cine crezi că ar trebui să se teamă mai mult? De niște hackeri din filme care sparg conturi de bănci, sau de niște hoți care află că ai bani la saltea și intră peste tine în casă?

| Furnicuta000 explică (pentru johnnny123):

Asa e.
Oricum nu stie nimeni ca ea are bani pentru ca nu arata asta. Nici tata nu stie cat a strans.

| Donsavas a răspuns:

Păi dacă ar fi asa, ce ar face milionarii în euro? Ei si tin la banca.

| Furnicuta000 explică (pentru Donsavas):

Eu inteleg, dar ea nu intelege, cum sa ii explic?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da-i sa citeasca aici. Mai ales e vorba de fondul ala de garantare care s-a mai mentionat aici. Totusi in momentul asta cel mai sanatos ar fi sa ia un apartament si sa il inchirieze.

| Ineys a răspuns:

Cumperi un apartament cu ei intr-un oras populat de studenti care platesc bani babani pe chirie si asa ai siguranta unui obiect fizic care nu iti poate fi furat + un venit lunar garantat. Ce e asa greu? Asta e target-ul meu pe viitor. Strang bani sa cumpar mai multe apartamente, le inchiriez si stau linistit acasa primind bani.

| TheGentleman a răspuns (pentru Ineys):

Numai că din păcate își bagă statul nasul și îți halește o parte din banii munciți de tine. Ți-aș recomanda să-ți faci cont într-o țară care este „paradis fiscal" și să încasezi banii în acel cont

| flixbuster a răspuns:

Mama ta sa stea cuminte si sa lase banii la banca. Banii nu dispar din banca in neant prin vraji ci doar prin operatiuni sau infractiuni - uneori chiar ale functionarilor bancari si avand ca tinta persoane in varsta. Insa acestia nu sunt atat de inteligenti pe cat se cred, lasa urme si sunt prinsi. In schimb, daca "ascunzi" banii cash risti pe langa banii pierduti si propria viata. Serios, pe langa bani un talhar s-ar putea sa ii ia si gatul.

Ti s-a mai spus aici: pana la 100.000 EUR banii sunt asigurati in FGDB. Citeste aici detalii:

http://www.fgdb.ro

Ce poate face: sa nu isi tina toate ouale in acelasi cuib. Adica, poate imparti suma in doua si sa o tina in banci diferite. Atentie, nu toate bancile au personalitate juridica romana - unele sunt doar filiale ale unor banci straine. Este cazul ING (dar si altele) - in caz de probleme la ING trebuie sa mergi sa-ti ceri banii din Olanda.

Vezi aici la BNR lista bancilor care opereaza in Romania. Mergi jos si vezi "Sucursale ale instituţiilor de credit străine".

http://bnr.ro/Banci-comerciale-1333.aspx

Mai departe, nu se tin bani multi pe cont curent in cazul in care acesta are card atasat. Cand folosesti cardul la plati (mai ales online) datele acestuia ajung cine stie pe unde. Cea mai mare parte a fraudelor bancare se fac zilele acestea de la distanta avand datele cardului. Imagineaza-ti ce inseamna pentru un astfel de infractor sa puna mana pe datele unui card cu zeci de mii de euro in cont.

Asadar, banii multi la banca se tin in depozite sau conturi de economii cu reinnoire automata si capitalizarea dobanzii (la maturitate se reinnoieste depozitul si dobanda intra automat in noul depozit). Contul curent este astfel tot timpul pe 0.

Mai poti avea Internet/Mobile Banking pentru a urmari oricand ce e in cont si/sau notificari pe SMS pentru orice tranzactie pe cont. Atentie aici la cine are acces la telefonul/calculatorul respectiv.

| TheGentleman a răspuns:

Partea nasoală cu depozitul este că trebuie să depui periodic o sumă, pe când în contul curent, depui când ai chef. Nici măcar de la ATM sau tranzacții nu pot dispărea ușor, pentru că există o limită de tranzacții.

Uite, eu de Crăciun am achiziționat o GPU, și mi-a fost respinsă plata pe motiv de depășire limită tranzacții. A trebuit să contactez banca și să modific (temporar) acea limită pentru a putea achita placa video.

Deci scoate-i prostiile astea mamei tale din cap și să-i lase în pace acolo unde sunt acum

| Andrei200202 a răspuns:

Da da, foarte inteligent. Cu siguranta banii ar fi mai in siguranța dacă ii scoate.
Cand ai o sumă mai mare de bani cel mai sigur e sa o tii la banca

| Emazio a răspuns:

Sa ii investeasca intr-un imobil pe care sa il inchirieze, ca sa ruleze banii, nu sa ii tina pentru habar nu am ce, sicriu de aur?

| Nonolita a răspuns:

Indiferent ce prostii de sfaturi ti s-au dat pe aici, tot in Banca e mai bine. Vezi ce spune @Ioandelasal.

| Pica1990 a răspuns:

Da sa i transforme în bitcoins si are avantaje sau sa cumpere o cutie de valori in banca si sa i puna acolo fără să o afecteze deloc.

| doctorandus a răspuns (pentru Pica1990):

Bitcoin? Stii cati au luat plasa cu scaderea de curs? Sau ca le-au intrat hackerii in PC?

| suntserios a răspuns (pentru Pica1990):

Cea mai buna cale sa isi piarda toti banii.

| Furnicuta000 explică (pentru Pica1990):

O si vad pe mama cum isi investeste banii in bitcoins laughing

| doctorandus a răspuns (pentru Furnicuta000):

Dap, cumparat la 19000 dolari bucata, vandut cu 9000 dolari bucata, buna afacere...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Crypto cumperi in ideea de a face exit peste vreo 3-4-5 ani, nu sa te sperii cand pica la jumatate. Evolutia pana acum a fost ciclica. E jos acum, dar are potential de crestere si cel mai probabil sare de 30.000 pana la sfirsitul lui 2021.

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Problema este ca nu poti prezice cursul Bitcoinului de peste cinci ani. Poate fi 100 000 USD sau poate fi 10 USD, n-ai de unde sti. Spre deosebire de actiuni la AMD, Intel, Apple, Microsoft, Alphabet, etc., Bitcoinul nu are acoperire in nimic. Si deja nu prea mai renteaza sa minezi Bitcoin, asa ca infrastructura care sustine Bitcoinul se va deteriora din ce in ce, pe masura ce minerii parasesc piata. Daca ar progresa nelimitat, Bitcoinul ar avea nevoie de intreaga energie electrica a lumii pentru a fi minat pe viitor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Nu are acoperire, insa deja discutam de o piata imensa pe felia asta. Speculativa, ce e drept, insa deja s-au format niste pattern-uri predictibile. Ca nu e infailibila treaba, intru totul de acord cu tine. Vezi cum e si cu actiunile... da Elon Musk o basina, Tesla imediat urca/coboara cu cateva procente. Deja la crypto tendinta e de a mina alte chestii ca pana acum... gen istoria browserului. happy