| Vilcan_Eduard_1999 a întrebat:

Mama mea este in spania si vrea sa imi trimita bani mie intr-un cont bancar pe numele meu, dar eu sunt minor. Se poate?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poti, dar trebuie sa fie si un parinte cu tine cand iti faci contul

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Este complicat, costisitor asa cum vrei sa faci!--- in plus, ai nevoie de acordul unui parinte pentru a folosi contul.
Mai simplu si fara plata unor comisioane de transfer interbancar, este ca mama ta sa isi deschida pe numele ei un cont de card de debit la o banca spaniola care exista si in Romania. Este vorba despre banca BANCA COMERCIALA "INTESA SANPAOLO" care in Romania are filiale in fiecare judet --- cauta dupa judetul tau, filiala din Romania a bancii spaniole: https://www.intesasanpaolobank.ro/despre-noi/retea-teritoriala

Dupa ce isi deschide contul de card de debit la acesta banca, mama ta iti va expedia cardul in Romania (se poate si prin posta cu confirmare de primire dar fara sa-i ataseze pinul care este secret si nu se trimite in plic!).Cu acel card, poti sa-ti ridici banii trimisi numai de la bancomatul bancii "Intensa Sanpaolo" din judetul tau.

| cristimihailov a răspuns:

Ii poti extrage doar daca ai un card valid si pin-ul corect atasat respectivului cont.

| Vilcan_Eduard_1999 explică:

Da dar eu vreau sa stiu daca pot sa imi deschid un cont pe care sa imi trimita banii

| suntserios a răspuns (pentru Vilcan_Eduard_1999):

Da poti, dar trebuie sa fie si un parinte cu tine cand iti faci contul