| stanilalex a întrebat:

Mcoin Byxpress, un nou joc piramidal. Unde reclam aceasta inselatorie?

Pentru ca bitcoin are o foarte mare popularitate niste baieti destepti s-au gandit sa faca o moneda falsa numita mcoin si sa profite de pe urma celora care vor sa se imbogateasca peste noapte.
Mcoin a fost prezentat la Arad (Arad e orasul unde s-au nascut ori au fost promovate multe jocuri piramidale gen Sitetalk ori Delphin International) de profesori universitari precum Daniel Manate.

Pot dovedi ca mcoin e o schema Ponzi, adica un joc piramidal, prin faptul ca:
-se fac seminarii in care ti se recomanda sa investesti mii de euro asa incat sa scoti cat mai multi bani
-ti se recomanda sa scoti bani de la banca (peste 10000 de euro). Ti se spune ca sunt baieti care au scos 10000 de euro de la banca si in prima saptamana au facut foarte mult.
-nu te poti inscrie in sistem, ci esti inscris in sistem de un prieten ori ruda doar dupa ce platesti o taxa destul de mare
-firma e una localizata in paradisul fiscal numit Gibraltar
-mcoin nu exista
-nu exista cod sursa pentru mcoin cum exista pentru celelalte monede virtuale
-hardware-ul de minat nu exista
-au tintit doar Romania si vor sa tinteasca Bulgaria. Cei cu jocuri piramidale tintesc doar tarile sarace.

Deci, unde reclam aceasta inselatorie?

Răspuns Câştigător
| Saludoss a răspuns:

Da eu nu am primit ce mi sa promis
Am un cont basic la care pana acum am primit un user si o parola care nu te ajuta cu nimic
As dori sa primesc cei 200 de euro inapoi pentru un user si o parola pe un site care este mai tot timpul nefunctional si nu poti face nimic

11 răspunsuri:
| stanilalex explică:

E o teapa deoarece un forum de specialitate confirma acest lucru aici

https://bitcointalk.org/index.php?topic=875800.20

| Cosmin972 a răspuns:

Intrebare irelevanta, raspuns total nefondat pe o cercetare obiectiva. Pura speculatie de colt de strada, de genul..." hai sa-mi dau si eu cu parerea", dar care aduce prejudicii de imagine unei companii si afaceri serioase. Am urmarit emisiunile de stiri de la T.V. si am vazut stirea referitoare la acea tranzactie imobiliara din Arad platita intr-o moneda virtuala numita MCoin. Fiind interesat de monedele virtuale am studiat aproape o saptamana despre aceasta moneda si compania care o emite. Am aflat ca se numeste CoinsRace, ca este o companie serioasa iar moneda este acum la inceput dar are reale perspective de dezvoltare. Este moneda emisa de o comunitate de afaceri ce se regaseste in cadrul firmei ByXpress( dealtfel promoveaza o afacere M.L.M. cu acelasi nume) si apartine Companiei AdOnXpress. In "sapaturile" despre aceasta companie nu am gasit nici macar un singur element care sa ma aduca in situatia de a afirma ca este o firma fantoma care promoveaza o schema piramidala.Sunt o multime de situri pe internet care ofera relatii administrative, economice si chiar analize financiar - contabile referitoare la companii, unele dintre ele gratuit iar altele contra cost. Contra sumei de 286 de lei poti obtine o analiza financiara completa. Totul este deschis, totul este la vedere, mediatizat, legal, deci nu am observat nimic care sa ma determine sa trag un semnal de alarma. Exista siteuri de analiza online foarte complexe si complete, independente( daca sunt persoane interesante le ofer toate informatiile) care prezinta pozitiv aceasta Companie. Personal am reusit sa iau legatura cu compania, fiind interesat de moneda lor, si au fost foarte receptivi si deschisi. Personal consider ca este o afacere ok, care functioneaza legal si nu as avea motive de ingrijorare daca as considera la un moment dat ca as dori sa colaborez cu ea. Asocierea cu alte afaceri, gen Delphin sunt inutile, neavenite si fortate. Pentru mine personal este clar ca persoana care a scris articolul defaimator, utilizand si numele unor persoane care promoveaza ByXpress, este dintre apropiatii cuiva din afacere, si este total subiectiva si partinitoare. Recomand celor care am vazut ca au luat pozitie sa nu se catadiseasca sa o bage in seama.Este clar pozitia unei persoane ignorante, iresponsabile, prea putin constiente de urmarile si implicatiile legale, juridice, de aceea nici nu si-a dat numele real.

| ginsari a răspuns:

In primul rand Byxpress este dezvoltat in: Italia, Slovenia, Polonia, Austria, Ungaria, etc. Nici intr-un caz doar in Romania. In al doilea rand Mcoin deja este folosit la tranzactii mai ales ca ultima tranzactie a fost o casa vanduta pe Mcoin in fata unui notar autorizat si au mai fost platite si impozite pe deasupra. Te rog sa te identifici cu datele tale reale in acest articol sustinand ca Byxpress este o companie piramidala si ca este teapa si atunci vei fi credibil. Daca tu esti sigur ca byxpress este teapa nu cred ca ai vreo problema sa te identifici!

| Cosmin972 a răspuns (pentru ginsari):

Cred ca nu ati studiat suficient domnule Ginsari. Din informatiile care le detin numarul tarilor in care se desfasoara activitatea de business a ByXpress este mult mai mare. Este vorba si de tari precum Belgia, Germania, Marea Britanie, Turcia, Cehia. Cel putin primele trei nu cred ca se incadreaza in categoria " tarilor sarace" asa cum afirma domnul cu pseudonimul stanilalex.

| stanilalex explică (pentru Cosmin972):

ByXpress nu isi desfasoara activitatea in Marea Britanie, Germania sau Belgia. E o fima fantoma inregistrata in Gibraltar care se face ca apartine de Marea Britanie.

| ktyszk a răspuns:

Sigur ca da, poti sa o reclami la Arad, iti recomand daca doresti sa te intalnesti cu unul dintre lideri.Tot ce trebuie sa faci este o declaratie pe propria raspundere completata cu nume, prenume, cnp nr si serie ci, in care sa declari ca tu deti informatii sigure ca aceasta companie din domeniul network marketing este o teapa, frauda etc si sa le-o inmanezi oricaruia dintre parteneri.In acest caz compania probabil se va inchide in urma acuzatiilor multiple, dar daca nu ai dreptate s-ar putea sa nu ai curaj sa faci astfel de declaratie pentru ca ai putea intampina probleme dand cu subsemnatul pe documente in care declari minciuni... poate in necunostiinta de cauza, poate din diverse interese personale.

| Cosmin972 a răspuns (pentru ktyszk):

Mi se pare corect ceea ce spuneti. Este foarte simplu pentru persoana care face asemenea acuzatii. Sa le sustina deschis si legal. Probabil ca mai sunt si altii interesati de rezultate. Astept o actiune adegvata. O sa urmaresc cu interes subiectul.

| stanilalex explică (pentru ktyszk):

Am depus o plangere la Politia din Arad. Ne-am strans mai multe persoane si am depus fiecare cate o plangere. Printre ele se numara si cateva persoane care au investit bani si la un moment dat si-au dat seama ca e o teapa acest MCOIN.

| stanilalex explică (pentru Cosmin972):

E o pacaleala. Cititi forumurile de specialitate.

| ginsari a răspuns (pentru stanilalex):

Iti doresc succes in plangerile tale dar nu cunoastem nici o persoana din Romania ce nu a fost multumita de Companie si nu si-a primit inapoi ce a dat! Asa ca daca cunosti pe cineva nemultumit de noi sa vina la Sediul nostru indipendent din Arad ( toti din din companie sau care au avut legatura cu ea din Arad stiu unde este seiul) si noi ca echipa pentru ca suntem de buna credinta o sa facem in asa fel ca intr-un timp destul de scurt persoana sa primeasca inapoi tot. Dar sunt convins ca tu nu cunosti asfel de persoane asa ca iti lansez aceasta provocare! Iti urez succes in a gasi acele persoane happy. UREZ TOATE CELE BUNE: OAMENILOR CARE NE IUBESC/ OAMENILOR CARE NE-AU PIERDUT SI CELOR AL NAIBI DE NOROCOSI CARE NE-AU CUNOSCUT!

| Saludoss a răspuns (pentru ginsari):

Da eu nu am primit ce mi sa promis
Am un cont basic la care pana acum am primit un user si o parola care nu te ajuta cu nimic
As dori sa primesc cei 200 de euro inapoi pentru un user si o parola pe un site care este mai tot timpul nefunctional si nu poti face nimic

| ktyszk a răspuns:

Http://www.mlmonline.ro/articole.html aici poti intelege al 3-lea argument al tau pentru ca primele 2 sunt total irelevante chiar false la fel ca urmatoarele.