| Mario1994 a întrebat:

Merita sa construiesti o casa din container? Rezista mult materialul? Sincer. As vrea sa construiesc o casa mica cu etaj, sa fie modesta. Oare cat m-ar costa? Sa fie cu trei camere, o bucatarie, hol, o baie, terasa pe balcon.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu intr-o tara cu o clima ca in Romania unde jumatate de an trebuie incalzita. Nu ofera nicio protectie termica containerul ala...

Auzi, da parca era asa de uncool sa mergi cu Dacia, acum vrei sa stai in container?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un container este o cutie de tablă. Nu prea merge cu etaj, terasă.
Nu te apără de frig, iar vara te coci în ea ca în cuptor.

| romeo78 a răspuns:

Există în Sibiu o firmă care realizează astfel de locuințe, inclusiv cu termoizolații de 10 cm și centrală termică! Nu se poate face cu etaj, deoarece nu are o structură de rezistență care să suporte o etajare.
Ca și costuri, cred că este în jur de 40-60 mii euro, dar trebuie să aveți o fundație și utilitățile trase!
La Constanța, fostul primar, Radu Mazăre, a construit un bloc din plăci sandwich prefabricate pe structură metalică!