| George1337 a întrebat:

Merita sa lucrezi la un super market cu 9lei pe ora ca student?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Sfatul meu este sa te angajezi in domeniul tau, de aia faci o facultate. Si eu sunt student in an terminal si iti spun din propria experienta ca daca nu ai nevoie de bani neaparat, nu merita.
Cauta in internship, conteaza foarte mult asta. Restul sunt doar de umplutura si timp pierdut. Banii aia sunt egali cu 0.
Poate la inceput vei lua minimul pe economie si luai mai mult la supermarket, dar uite un exemplu :
Internship timp de o vara - multe ore petrecute la firma - minimul pe economie.
Dupa terminarea internshipului a acceptat firma pentru ei = salariu de 2.000 de lei + program ff flexibil + timp de facultate + lucrez in domeniul meu si timp liber.
Suna bine, nu? mai bine decat 9 lei pe ora happy
Exemplul de mai sus este al unui coleg de facultate, nu e in cazul meu. Dar nu iti pierde timpul cu asa ceva.
Succes!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca acesta este salariul brut sau net.
In prezent salariul brut minim este de 12, 43 lei pe ora, asa ca daca este brut te plateste mai putin. Daca este net inseamna ca primesti mai mult, avand in vedere ca salariul minim net este de cca 7, 54 lei pe ora, asa ca in acest caz este bine.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce trebuie sa faci intr-o ora.
Daca trebuie sa pui pe raft un pachet de zahar, atunci merita.
Daca trebuie sa umplii 5 rafturi cu 500 pachete, atunci deja nu prea merita.

| darrio2007 a răspuns:

Merita, mai ales cand nu stii sa faci nimic.

| sierra1 a răspuns:

Merită dacă n-ai alteva mai bun

| Frank51 a răspuns:

Mai bine ca si consultant intr-un magazin de haine, animale, jucarii, decat casier sau manipulant.

| alina2k18 a răspuns:

Daca nu ai alta oportunitate da.

| Demidol a răspuns:

Ca student, da. Mai ales ca numai acolo ai program flexibil in functie de ore, examene, etc.