| iknoweverything a întrebat:

Metode de a face bani de-acasă online? Aveți idei? Mai face cineva asta?

Răspuns Câştigător
| Realslim a răspuns:

Upwork.com
Freelancer.com
Fiverr.com

Astea sunt site-uri de freelancing, intra pe acolo si vezi daca te descurci la vreunu din skillurile pe care le au pe acolo.

Daca stii limba engleza poti sa intri pe transcribeme.com si sa faci transcriptii(practic scrii ceea ce auzi). Nu necesita nici un skill in afara de a stii sa scrii si limba engleza.

Poti incepe un blog/canal de Youtube dar asta e mai complicat si necesita timp si investitii financiare eventual.

Alta varianta usoara e pe https://epanel.exactbusiness.com/
Dar nu o sa castigi prea mult nici facand chestionare aici. In acelasi mod poti sa raspunzi la inrebari pe TPU si sa faci bani din premiile pe care o sa le castigi, dar, din nou, nu o sa castigi prea mult, prea repede.

In general nu o sa poti sa faci bani din nimic (sau cel putin nu prea multi) daca nu ai un skill pe care nu il au toti oamenii si pentru care altii sunt dispusi sa te plateasca.
Sfatul meu pentru tine e sa te apuci de fotografie, editat poze/video, copywrighting, content writing sau orice chestie din asta, uite-te pe site-urile alea de freelancing si o sa vezi mai multe.
Orice activitate din asta de ''facut bani online'' nu e instanta si necesita munca pana incepi sa produci cu adevarat. Trebuie sa fi serios si perseverent pentru asta.

| iknoweverything explică (pentru Realslim):

RealSlim iti mulțumesc mult, multe idei bune. Dar te rog explica-mi ce este copywriter-ul și in ce consta asta? Ce este mai exact? Am auzit multe despre asta.

| Realslim a răspuns (pentru iknoweverything):

Copywritingul se ocupa cu scrierea de text publicitar (textul reclamelor, sloganuri, google ads, e-mailuri de buisiness etc.).
Atunci cand vezi o reclama, faptul ca dai sau nu click pe ea este foarte mult influentat de textul ei. Persoanele care au abilitatea de a te convinge sa intrii pe reclama lor prin textul pe care il scriu sunt copywriteri. Este un skill foarte cautat, dar si greu de deprins.
Poti sa incepi aici, dupa care poti sa cauti tu mai mult, internetu e plin de informatii gratuite si poti sa inveti orice, nu are rost sa platesti pe vreunu din cursurile cu bani, sau cel putin nu la inceput:
https://www.youtube.com/watch?v=6Y80NKJNBH8&t=

| georgeandru a răspuns (pentru Realslim):

Iti recomand sa incerci aplicatia Grapefruit, castigi bani dand like pe Facebook si vizualizand videoclipuri pe Youtube. Aici aici link: https://bit.ly/grapefruit-media

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Video -chat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce stii sa faci?

| Andreeush a răspuns:

Faci mai mulți bani dacă ți-ai găsi un loc de muncă.

| aXy99 a răspuns:

Dai tepe.

| DeathOfDreams a răspuns:

Forex.

Ai mult de lucru pentru asta, dar câștigi destul de bine.

| Arahide40 a răspuns:

Freelance sau intri pe microworkers si faci bani, primesti 0.10$ pentru ca iti faci un cont pe un site sau scrii un feedback, chestii de astea. Dupa ce faci 9 dolari poti scoate. e un site bun, sunt oameni reali care depun astfel de cereri, sunt si romani care scot bani din site ul asta, poti vedea dovezi pe Youtube

| Vladut123456 a răspuns (pentru Arahide40):

Tu ai facut bani din site-ul asta? Daca da cam la cat timp scoateai bani si cat timp acordai?

| Arahide40 a răspuns (pentru Vladut123456):

Da, pai poti face cam 10 dolari intr-o luna daca stai 1-2 ore pe zi.