| anonimguy3 a întrebat:

Mi-am facut un card de debit de student la BCR in februarie si nu l-am folosit la nimic inca, nici macar sa scot bani pentru ca nu am avut nevoie. Cand vreau sa il folosesc la tranzactii online fie primesc eroare ca datele introduse nu sunt bune desi ele sunt (si nr cardului si data expirarii, codul de securitate, adresa, numele) sau ca a aparut o eroare. Am auzit ca pentru ca un card sa se activeze complet trebuie sa il folosesc macar odata la un ATM pentru a scoate bani sau sa platesc cu el undeva (nu online). Este adevarat? Este foarte frustrant sa nu il pot folosi online.

3 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

Asa este regula de validare. Trebuie sa te conformezi.

| anonimguy3 explică (pentru Speranta12):

Deci dupa ce voi retrage pentru prima data bani sau fac o plata cu cardul la un magazin il voi putea folosi la plati online?

| Speranta12 a răspuns (pentru anonimguy3):

Pentru mine a fost cel mai simplu sa scot niste numerar de la bancomat. Atata tot. Apoi am putut face plati online.

Si vezi ca daca ai un card contractless (adica sa faci plati doar punand cardul deasupra POS-ului, plata se va face electronic), in cazul asta trebuie sa introduci PIN-ul pentru prima ta plata facuta cu cardul.