| FocusMood a întrebat:

Mi-as dori sa dau la arhitectura, imi place sa desenez in special cladiri, case, (am orase intregi pe caietele de la scoala) laughing. Problema este ca sunt la filologie, nu ma descurc prea bine cu matematica, fizica, chimia si nici nu-mi plac.
Ce ar trebui sa fac? as putea rezista la o astfel de facultate?

4 răspunsuri:
| crissag a răspuns:

Buna Andrew.
Pentru a intra la Arhitectura nu iti trebuie decat o pregatire de desen, pentru ca doar in asta consta prba de admitere. happy Iar in timpul facultatii nu iti trebuie chimie, ci doar putina fizica si matematica, pe langa desen tehnic.
Elevii mei sunt de asemenea la profil uman si se descurca foarte bine.
Daca vrei sa comunicam mai multe, imi poti scrie pe meditatiiarhitectura.cg@gmail.com.
O zi faina

| SemicercPregatireAdmitereArhitectura a răspuns:

Vrei să devii student la Arhitectură?
Suntem cei care te vor ajuta să fii bine pregătit la admitere.
Intră și tu în Semicercul nostru! E deschis! Pregatirea se face in weekend, in Bucuresti, central, intr-o galerie de arta privata pe langa Gara de Nord
https://www.facebook.com/semicercarhitectura

Hai sa ne cunoastem :)
ECHIPA SEMICERC

| CarinaClaudia a răspuns:

Pai la arhitectura nu iti trebuie chimie deloc..doar multa mate si fizica..Depinde si de facultate..in Timisoara se pune mai multa baza pe mate, in schimb in Cluj se pune accent pe desen mai mult..Sunt in jur de 100 de locuri dar este foarte greu, trebuie sa iei ore inainte ca sa poti intra. Eu sunt la profil de arhitectura si daca vreau sa dau mai eparte la facultate trebuie sa iau ore. Am o cunostinta la Timisoara si mi-a spus ca este foarte greu, trebuie sa ia ore chiar si dupa ce a intrat..profesorii predau in asa fel incat sa nu intelegi nimic si in plus sunt scumpe si materialele. In fiecare saptamana elevii au lucrari si machete de facut si daca au 3 absente la o materie, trebuie sa repete materia respectiva.Una dintre materii este istoria arhitecturii, se mai fac ore de estetica in desen, desen tehnic etc. ceea ce nu se face este pictura si nici modelajul, materii care in liceu la profil de arhitectura se predau..In tarile straine este mai greu de ajuns si mai costisitor. happy