| Radaaa a întrebat:

O întrebare. Dacă îmi schimb, sa zicem 100 de lei românești in lire sterline, ies in pierdere sau in câștig când ii schimb înapoi? Vreau sa-mi schimb banii rămași mereu la final de săptămâna, ca sa ii folosesc doar când e nevoie fiindcă dacă rămân in lei ii cheltui pe toți laughing. E Ok cum procedez sau ies pe minus când o sa ii schimb înapoi?

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iesi in mare pierdere.

cu 100 lei iei ~ 17.5 lire
pe 17.5 lire iei 96 lei

deci pierzi 4 lei dintr un foc

| Radaaa explică (pentru suntserios):

Sa înțeleg ca la fel ar fi și din euro in lire, tot in pierdere?

| mihai69 a răspuns (pentru Radaaa):

Da, și în cazul valută 1 » valută 2.

| suntserios a răspuns (pentru Radaaa):

Normal.

cum ar fi sa cumperi valuta sa o vinzi si sa faci profit?

| sierra1 a răspuns:

Câștigi dacă-i (re)schimbi in lei după ce reintră britanicii in UE

| mihai69 a răspuns:

La fiecare schimb lei » valută / valută » lei vei pierde (diferențe de curs, eventuale comisioane etc.).

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cu valutele nu mai faci treaba. Sistemul monetar traditional se duce la vale. Fie cumperi actiuni la niste companii stabile, cu risc minim si potential de profit redus/mediu (Intel, NVIDIA, AMD, Microsoft, Adobe), fie bagi in crypto. Aici, chestia e sa investesti in cel putin 4-5 monede diferite. Uite, ca paranteza, eu am investit in decembrie 2020 in cateva criptomonede. De atunci pana acum au fost cazuri de crestere de peste 60 de ori. Plus cateva de scadere, desigur. In cazul meu, cresterea medie a fost de cam 6 ori. P.S. Te pot ghida in mare legat de investitiile in criptomonede. Cred ca si sadrian ar putea face asta, chiar mai bine ca mine.

| Celcestietot a răspuns:

Iesi in pierdere.

| Frank51 a răspuns:

Ești doar un pion dacă nu îți faci propria companie, ca să faci bișniță legală.

| johnnny123 a răspuns:

Pai hai sa stam un pic sa ne gandim logic.

Casa de schimb sau banca de unde cumperi/vinzi valuta nu trebuie sa traiasca din ceva? Iar daca ele fac profit, cum sa mai faci si tu profit? Crezi ca profitul se creeaza din nimic?

In situatia descrisa de tine, singura modalitate in care poti castiga bani este daca lira se apreciaza foarte puternic fata de leu in perioada in care ai detinut-o, si poti sa o vinzi la un pret care sa compenseze diferentele de curs valutar si inflatia si sa mai ramana si ceva peste.

Dar asta nu se intampla de regula in interval de o saptamana sau o luna.

| Zuzu1991 a răspuns:

Pierdere... in castig nu iesi decat daca dupa o saptamana leul s-a depreciat atat de tare ca acopera si comisionul

| Legion7X a răspuns:

Cum să ieși în câstig. Păi cine are mai mare valoare leul sau lira? Ar rămâne
românii în Țară dacă ar fi euro sau lire laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa iesi mereu in pierdere pentru ca acel comision e mai mare decat profitul

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Daca nu se intampla sa scada extrem de mult pretul lirei intr-o saptamana, atunci nu. Sunt doua preturi, unul mai mare cand cumperi (adica atunci cand dai lei pentru lire) si unul mai mic atunci cand vinzi. (dai lire pentru lei)