| Lovelypeaches100 a întrebat:

O intrebare foarte foarte random... poti avea probleme daca faci rost ilegal de evidente impotriva cuiva?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Atunci ce ]nseamnă dacă faci rost ilegal?
Ca să dau un exemplu.
SRI asta îi este meseria să facă rost de informații. Cum, spionând. Cum o face? Ilegal.
În ce scop? Ca să ofere informații la cei ce conduc țara despre pericole îndreptate împotriva țării. Așa mi-a spus mie un agent secret, maiorul Dorin din nuvelele mele. Noi suntem și acționăm înafara legii. Dar informațiile. dovezile pe care ei le colectează și le depun zilnic pe masa președintelui, ei nu au voie să facă nimic cu ele. Legea o aplică Ministerul de interne din care face parte justiția. Tot așa dta poți să aduni dovezi legat de ilegalitățile pe care le comite o persoană. Dar dta când faci asta te substirui SRI-lui, la care s-ar putea să nu îi convină treaba asta, dacă înțelegi ce vreau să spun, că eu nu mai continui să îți explic, că noaptea vreau să dorm bine fără coșmaruri. Apoi când dta colectezi, date, informații dovezi despre o persoană fără aprobarea ei, calci altă lege, GPRS. Apoi ce poți face cu dovezile acumulate? Un denunț la poliție, la DIICOT, la DNA, la ANAF. ȘI când o faci, te amesteci în în treburile lor, și nici lor nu le convine. Și fiindcă sistemul e corupt, cel pe care l-ai dat în gât și cade la pârnaie din cauza ta, află. Și te trezești cu o răzbunare din partea lui, care nici nu știi de unde vine. De exemplu te calcă unul cu mașina la comandă și apoi dispare. Sau se comandă un asasin plătit din Maroc, care pentru 1000 de Euro, vine, te face, a doua zi ia avionul înapoi spre țara lui. și nu îl mai găsește nici dracul, că a sosit aici cu pașaport fals. Nu înseamnă că asemenea lucruri cum vrei tu nu se fac, căci lumea se împarte în hoți, polițiști și oameni cinstiți, dar dacă o faci, o faci ca cei ce au ieșit la proteste la revoluție, fără veste anti glonț și acum se plâng că ei au murit sau au proteză la șold ca o prietenă de a mea, care credea că revoluția este o plimbare romantică cu lozinci prin centrul orașului, că așa a citit ea în cărți, că era bibliotecară.
î

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"faci rost ilegal de evidente impotriva cuiva" de fapt intrebarea nu e "random" (ce dreak e aia?) ci anapoda. Ce vrei să zici de fapt?

| Lovelypeaches100 explică (pentru sierra1):

Din septembrie te duc de mana la a doua sansa

| sierra1 a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Ai 2 variante
1 - ne duci pe TOȚI de mână unde vrei tu (că nimeni nu a priceput nimic din ceea ce scrii)

2 - reformulezi din anapoda in inteligibil

| Lovelypeaches100 explică (pentru sierra1):

Ma bucura faptul ca spui ca esti nimeni, ai dreptate.

| sierra1 a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

| sadrian46 a răspuns: Ce sunt evidențele?

| Felissa13Eden a răspuns: Cum ai putea sa faci rost ilegal de evidente

doar ei au intrervenit - nimeni nu pricepe, doar geniile și doar tu ai rămas

| Lovelypeaches100 explică (pentru sierra1):

Exact...nu esti geniu, nu stii mai nimic, am vazut fel si fel de raspunsuri pe care le dai, vrei doar scandal, maturizeaza-te

| sierra1 a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Atât de ignorant poți fi!

geniul rămas erai tu, noi ceilalți suntem pleava ce nu inlelege zbaterile tale

| Lovelypeaches100 explică (pentru sierra1):

Daca spui tu am incredere

| sierra1 a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Bravo, pot să-ți dau o fundiță?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce sunt evidențele? Fapte? Sau ce?

| Lovelypeaches100 explică (pentru sadrian46):

Da aveti dreptate, nu m-am exprimat corect, am vazut intr-un text in engleza "evidence", am vrut sa spun dovezi

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Atunci ce ]nseamnă dacă faci rost ilegal?
Ca să dau un exemplu.
SRI asta îi este meseria să facă rost de informații. Cum, spionând. Cum o face? Ilegal.
În ce scop? Ca să ofere informații la cei ce conduc țara despre pericole îndreptate împotriva țării. Așa mi-a spus mie un agent secret, maiorul Dorin din nuvelele mele. Noi suntem și acționăm înafara legii. Dar informațiile. dovezile pe care ei le colectează și le depun zilnic pe masa președintelui, ei nu au voie să facă nimic cu ele. Legea o aplică Ministerul de interne din care face parte justiția. Tot așa dta poți să aduni dovezi legat de ilegalitățile pe care le comite o persoană. Dar dta când faci asta te substirui SRI-lui, la care s-ar putea să nu îi convină treaba asta, dacă înțelegi ce vreau să spun, că eu nu mai continui să îți explic, că noaptea vreau să dorm bine fără coșmaruri. Apoi când dta colectezi, date, informații dovezi despre o persoană fără aprobarea ei, calci altă lege, GPRS. Apoi ce poți face cu dovezile acumulate? Un denunț la poliție, la DIICOT, la DNA, la ANAF. ȘI când o faci, te amesteci în în treburile lor, și nici lor nu le convine. Și fiindcă sistemul e corupt, cel pe care l-ai dat în gât și cade la pârnaie din cauza ta, află. Și te trezești cu o răzbunare din partea lui, care nici nu știi de unde vine. De exemplu te calcă unul cu mașina la comandă și apoi dispare. Sau se comandă un asasin plătit din Maroc, care pentru 1000 de Euro, vine, te face, a doua zi ia avionul înapoi spre țara lui. și nu îl mai găsește nici dracul, că a sosit aici cu pașaport fals. Nu înseamnă că asemenea lucruri cum vrei tu nu se fac, căci lumea se împarte în hoți, polițiști și oameni cinstiți, dar dacă o faci, o faci ca cei ce au ieșit la proteste la revoluție, fără veste anti glonț și acum se plâng că ei au murit sau au proteză la șold ca o prietenă de a mea, care credea că revoluția este o plimbare romantică cu lozinci prin centrul orașului, că așa a citit ea în cărți, că era bibliotecară.
î

| Felissa13Eden a răspuns:

Cum ai putea sa faci rost ilegal de evidente, doar sunt evidente, e foarte legal sa faci rost de ele xD

| Lovelypeaches100 explică (pentru Felissa13Eden):

Haha am citit despre asta acum cateva ore, de exemplu intri in casa cuiva si gasesti lucruri dubiose, sa spunem droguri, si duci drogurile la politie si il aresteaza pe ala ca de ce le are sau mai stiu eu. Dar red ca te vor intreba si pe tine cum ai facut rost de acele droguri din casa omului. Si politistii au nevoie de un mandat de perchezitie ca sa coteobaie la cineva in casa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Si printr-un acces neautorizat la un sistem informatic de exemplu?:d