| Nume6 a întrebat:

Oare există în lumea asta joburi fără comunicare pentru introvertiţi și antisociali? Eu cred că la cules de căpșuni! Voi? Acolo doar culegi căpșuni, nu trebuie să comunici. Poate doar să îl întrebi pe cel de lângă tine cât mai are de cules până i se termină programul.

8 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Cred că cel mai mult am comunicat când am cules căpșuni. Acum că lucrez direct cu clienții, comunic mult mai puțin, deseori absolut deloc, cu orele.
Orice meserie în care lucrezi doar tu cu tine, fie că ștergi vececuri sau desenezi arhitectura noului Mall. Dar e bine să comunici cu oamenii care au cam aceeași gândire ca și tine. Nu te izola de lume.

| Freya1 a răspuns:

Introvertitii,anxiosii se descurcă mai greu.Si eu sunt anxioasa si de fiecare dată când merg la un interviu imi vine sa vomit, nu prea pot trece usor de partea aia cu interacțiunea, mor încet.
Încearcă la fabrici mari, acolo interacționeze cu patronul la angajare si dupa daca nu vrei pur si simplu nu comunici cu nimeni iti faci doar treaba la măsuță ta.

| Sofer a răspuns:

Mai exista. Dar e bine sa mai și comunici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asociali nu antisociali... Da exista

| Dana1999 a răspuns:

Un introvertit nu este neaparat un om dezinteresat de a socializa. Este doar un om mai rezervat.
Un antisocial nu este un om dezinteresat de a socializa,ba chiar socializează, doar ca nu este de acord cu societatea și poate intra deseori in conflicte ajungând sa aibă probleme cu legea fiindcă nu respecta drepturile oamenilor. Antisocialii sunt infractorii sau mafioții care spre exemplu., cauta sa profite de alți oameni, făcând lucruri interzise. Oamenii singuratici și Dezinteresați de socializare se numesc asociali.
A nu se confunda cu cei care au anxietate sociala(le este frica de judecata oamenilor) sau cu persoane timide(nu sunt introvertite, ei ajungând sa devină chiar extrovertite după ce va Cunoașteti)

| S8N a răspuns:

De ce ți-ai irosi viața pe joburi prost plătite fără interacțiune socială?
Înțeleg de unde vii, dar problemele tale sociale pot fi îndreptate. Pentru binele tău, te rog nu îți irosi viața ca ceilalții pentru joburi prost plătite care îți iau tot timpul și fericirea. Meriți mai mult.

Toate joburile necesită interacțiune socială, unele mai mult ca altele. Nu poate fi evitat. Recomand însăși să găsești metode sociale care îți sunt mai confortabile ca altele. De exemplu, multe persoane găsesc comunicarea prin text mult mai confortabilă ca cea verbală. Pentru asta, joburile în IT, de exemplu de programator, sunt destul de eficiente. Va trebui să înveți limbi de programare sau alte chestii necesare pentru domeniul tău specific, totuși.

Eu totuși, ți-aș recomanda din suflet să începi să citești cărți de self-improvement, mai ales dacă știi engleză. "The Rational Male" ca exemplu e o carte care te-ar putea ajuta cu problemele tale sociale, și ca bonus și cele de relație.
Dacă vei sta asocial, fără contact uman necesar și închis în casă toată viața, nu vei fi fericit niciodată. Deci, te rog, pentru binele tău, încearcă să scapi de această problemă până nu e prea târziu.

| inflicted a răspuns:

Poate vrei sa zici timizi si asociali ca introvertitii nu vad de ce n-ar avea joburi normale

| Alxblx a răspuns:

Exista in aproape orice domeniu mediocru. Dacă nu vorbești lumea se învață cu tine.