| JhonHatzz a întrebat:

Ok, raspuns urgent pls... sunt fiert!
Am intrat la un profil de comerț la liceu, eu voiam la estetică dar nu mai erau locuri libere.
Acum am o intrebare serioasă : ce meserie pot urma dupa ce termin liceul? Pentru ca nu stiu exact...

Răspuns Câştigător
| Legsilativ a răspuns:

O chestiune de baza care trebuie inteleasa de toti elevii:
Liceul nu-ti spune ce meserie poti urma, tu DECIZI.Liceul nu este decat o forma de invatamant care pune bazele unor cunostinte generale, nicidecum nu-ti determina meseria.Intradevar este important sa construiesti fundatia intr-un domeniu care te va interesa ulterior, vei avea un avantaj fata de ceilalti,dar nu este obligatoriu

Referitor la profilul tau probabil ca materia care o studiezi va fi --Bazele comertului(comert cu ridicata,amanuntul,organizarea activitatii,eficientizarea activitatii comerciale),
-Contabilitate(primara; sa lucrezi in Excel,sa ai cateva notiuni despre patrimoniu,despre active,pasive),Contracte intre agentii economici(+negocierea lor),
-Marketing(notiuni de baza,concepte, functiile, promovare, extinderea activitatii).
Profilul tau este unu dintre cele mai bune :Studiezi materii care te ajuta cu adevarat sa supravietuiesti dupa ce termini si poti produce bani fara sa lucrezi pentru altii, in comparatie cu cei de alte scoli care nu invata nimic despre bani, organizare si coordonare
Meseria ta de baza dupa ce termini va fi de comerciant.

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Comert... hmmmm

vanzator, agent de vanzari, director de vanzari (astia 3 pot primi comision la fiecare vanzare si pot ajunge la sume serioase)
om de afaceri
etc.

din comert poti sa scoti bani seriosi!

| christine99 a răspuns:

Mai bine ramai la comert, ai sanse mai mari, o calificare in plus buna daca vrei sa lucrezi in vanzari, iti ofera cunostinte valoroase.